Dodany: 11.01.2015 14:44|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Co nas czeka w nadchodzącym tygodniu? Przegląd premier

Zaczyna się coś dziać. W bieżącym tygodniu możemy liczyć na kilka ciekawych premier. Może nie ma wśród nich kandydatów na superprzeboje, ale będzie co poczytać.

Zacznijmy od „Carte blanche” (Jacek Lusiński) - bazującej na faktach, wzruszającej i optymistycznej historii nauczyciela, który chcąc zachować ukochaną pracę, ukrywa przed wszystkimi, że powoli traci wzrok. Jak ktoś nie lubi czytac, może wybrać się do kina.

Kolejna pozycja to „Bratki” od Eoina Colfera - popularnego pisarza irlandzkiego i twórcy Artemisa Fowla. Przygody pięciu niesfornych braci w domu, w szkole i na wakacjach. Pełna humoru książka powinna spodobać się nie tylko wielbicielom talentu tego autora.

Joanna Bator wyrobiła sobie w Polsce mocną markę. „Wyspa łza” stworzona razem z fotografem Adamem Golcem, to historia podróży śladami zaginionej w 1989 roku Sandry Valentiny. Tytułowa wyspa to Sri Lanka - miejsce gdzie przeplata się rzeczywistość i świat czarnej magii

„Pierwsza na liście” (Magdalena Witkiewicz) to propozycja głównie dla pań. Historia przyjaźni, która po latach rodzi się na nowo i niespodziewanej, gwałtownej miłości. Opowieść o trudnych wyborach, o przebaczeniu, zrozumieniu, wielkiej nadziei i sile kobiet.

„Uwikłany. Historia człowieka, który pogrążył największy kartel narkotykowy świata” (William C. Rempel) to wciągająca opowieść o zbrodni, pieniądzach i największej mafijnej wojnie w historii. To historia człowieka, który nieoczekiwanie trafił w sam środek starcia między kartelami narkotykowymi i postanowił zwrócić się przeciwko swoim szefom.

W najbliższym tygodniu czeka nas kilka premier będących kontynuacjami popularnych serii:

- Sarah Mass zaserwuje nam czwarty tom z cyklu o Szklanym tronie, czyli „Zabójczyni i imperium Adarlanu”

- w środę dostaniemy w swoje ręce drugi tom „Oddechów” Rebeccy Donovan - „Oddychając z trudem" może zamieszać na szczycie krajowych list przebojów.

- Jeff VanderMeer to jeden z najciekawszych przedstawicieli literatury New weird - w najbliższym tygodniu na rynek trafi trzeci tom cyklu „Southern Reach”, zatytułowany „Ukojenie”

Nadchodzące 7 dni przyniesie nam też kilka interesujących wznowień:

- „Dziennik” (Anne Frank), to pozycja, którą wypada znać. Jeżeli jeszcze nie czytaliście - jest okazja by nadrobić zaległości.

- „Pięćdziesiąt twarzy Greya” (E.L. James) trudno zaliczyć do literatury najwyższych lotów, ale... znać wypada, bo to prawdziwy kulturowy fenomen, wprowadzający "porno-romans" na salony. Wznowienie wiąże się oczywiście z nadchodzącą premierą filmu.

- Książki Gillian Flynn przeżywają szczyt popularności. W takiej sytuacji "oczywistą oczywistością" było wznowienie starszych książek autorki. W tym tygodniu będą to „Ostre przedmioty”

- „Naukowa lista przebojów. Wybór faktów, anegdot i żartów ze skarbnicy nauki” (Simon Flynn) to pełne humoru i napisane przystępnym językiem ciekawostki, anegdoty i historie z różnych dziedzin wiedzy: matematyki, fizyki, geologii, chemii. Podobało się kilka lat temu, spodoba się i teraz.

- „Mały Książę” (Joann Sfar, Antoine de Saint-Exupéry) to klasyka, którą znamy, ale tym razem dostajemy nietypową adaptację tej uwielbianej historii - powieść graficzną. Tekst pozostał bez zmian, a rysunki Sfara tylko wzmacniają poetykę, emocje i symbolikę całości.

I to by było na tyle. Premier jest znacznie więcej (ponad 50) i niewykluczone, że pominąłem jakąś ważną nowość, ale nie wątpię, że prawdziwe "przysmaki" Biblionetkowicze odnajdą bez trudu.

Oprac. PD