Dodany: 11.01.2015 20:04|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Wypatrujemy w 2015, czyli wyczekiwane premiery nowego roku

Wydawnictwa ujawniają z dużym wyprzedzeniem tylko część swoich noworocznych planów. Z uchylonych rąbków tajemnicy nakreśliliśmy listę intrygujących tytułów 2015 roku. Listę niekompletną, ale i tak przyjemnie kuszącą.

Nie wiemy kiedy, ale wiemy kto

Wysoka półka. Wydawnictwo Literackie zapowiedziało na 2015 rok publikacje powieści „The Narrow Road to the Deep North". To właśnie za tę książkę australijski pisarz, Richard Flanagan, otrzymał prestiżową brytyjską nagrodę Man Booker Prize. Opisał w niej losy alianckich jeńców wojennych zmuszonych do budowy linii kolejowej z Tajlandii do Birmy. Historia oparta jest na doświadczeniach Archiego Flanagana, ojca pisarza.

„Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Tom 4.  Roberta M. Wegnera

Początkowo premiera książki planowana była na czas wrześniowego Polconu w zeszłym roku. Najprawdopodobniej fani cyklu zdobędą upragniony tom w 2015 r. Dokładna data nie jest znana. Wydawnictwo Powergraph.

Czwarty tom sagi „Millennium"  Davida Lagercrantza

Autor książki jest znanym biografem, kiedyś pracował także jako dziennikarz śledczy. Mając w ręku takie atuty, otrzymał zgodę wydawnictwa Norstedts na napisanie czwartego tomu cyklu „Millennium". Książka ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

„Znalezione, niekradzione” Stephena Kinga

Nowa powieść Stephena Kinga (podobno o mściwym czytelniku) nawiązuje do wydarzeń z „Pana Mercedesa”. Bliżej jej więc będzie do kryminału niż horroru. Wydawnictwo Albatros.

Zima

„Carte blanche” Jacka Lusińskiego

Nauczyciel historii powoli traci wzrok, chcąc zachować pracę i dokończyć przygotowanie swoich uczniów do matury, zataja ten fakt przed przełożonymi. Powieść jest „inspirowana prawdziwymi wydarzeniami”. Premiera książki (Wydawnictwo Axis Mundi) już w najbliższą środę, a filmu (w roli głównej występuje Andrzej Chyra, więc zapewne już nie raz słyszeliście o ekranizacji ;) ) -  23 stycznia. Autorem książki i reżyserem filmu jest Jacek Lusiński. Zwiastun filmu: TUTAJ

Wyspa Łza” Joanny Bator

Najnowsza książka Joanny Bator, laureatki Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i Nagrody Literackiej Nike, powstała przy udziale fotografa Adama Golca.

„Pisarka i fotograf ruszają śladem zaginionej Sandry. Tam, gdzie kończy się jej trop, zaczyna się mroczna opowieść o miłości, samotności i pisaniu. O podróży na Sri Lankę, wyspie w kształcie łzy, bramie do świata Joanny Bator i jej bliźniaczki...” (nota wydawnicza; Znak ). Premiera 14.01.15.

After”  Anny Todd

Całkiem możliwe, że to najgłośniejsza zimowa premiera. Nawet jeśli krytycy będą kręcić nosem, to książka zadomowi się na listach bestsellerów. Już teraz, w przedsprzedaży, wdarła się szturmem do pierwszej dziesiątki najczęściej kupowanych tytułów Empiku. Tym razem okładkowe hasło reklamowe - „fenomen wydawniczy” - jest jak najbardziej uzasadnione. Książka była publikowana w sieci w odcinkach za darmo. Zdobyła taką popularność, że o prawa do publikacji ubiegało/ubiega się wielu zagranicznych wydawców. U nas telenowelowy romans erotyczny dla nastolatek ukaże się nakładem Znaku, 28 stycznia.

„Stulecie Winnych. Ci, którzy walczyli” - Ałbena Grabowska z każdą książką zyskuje coraz liczniejsze grono czytelników. Poprzedni tom cyklu, „Stulecie Winnych. Ci którzy przeżyli”, zebrał dobre recenzje. Czytelników czekających na następną część informujemy: premiera już 28 stycznia, Wydawnictwo Zwierciadło.

„Amerykańska sielanka” - powieść jednego z najważniejszych amerykańskich pisarzy, Philipa Rotha. „Bohaterem  jest Swede Levov, uwielbiany sportowiec w szkole średniej w Newark, który dorasta w czasach powojennej prosperity. Żeni się z miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do kamiennego domu w sielskiej osadzie Old Rimrock. I nagle, pewnego dnia w 1968 roku, opuszcza go piękny amerykański sen o szczęściu”. (inf. prasowa) Premiera 19 lutego 2015, Wydawnictwo Literackie.

„Ukryta historia Vladimira Nabokova” - biografia autora „Lolity" pojawi się w księgarniach w lutym. Wydawnictwo Muza.

„Historia rodziny Nabokova – od carskich sądów do planów filmowych w Trzeciej Rzeszy, od przybudówek CIA do Casablanki podczas wojny – jest zarazem historią jego wieku.” (fragment noty wydawniczej)

„Cierpliwy snajper” - gratka dla fanów twórczości Artura Péreza-Revertego. Premiera 18 lutego.

„Jeśli to jest legalne, to nie jest graffiti. Madryt, Lizbona, Werona, Neapol – kolejne miasta stają się polami bitwy. To wojna, w której prawo walczy z wolnością. Konflikt, w której street art mierzy się ze Sztuką. Spór, w którym miejska partyzantka ściera się z publicznym porządkiem. Pościg trwa, znaczony nowymi graffiti i śmiertelnym zagrożeniem. Każda ściana to pole do demonstracji,  każdy wpis to szansa na przebudzenie zastygłych w letargu ludzi. Za tym wszystkim stoi On. Cierpliwy Snajper. Nikt nie widział jego twarzy, nikt nie wie, jaki będzie jego kolejny krok. Bóg graffiti jest chroniony przez armię lojalnych wyznawców, gotowych złożyć mu najwyższą ofiarę. To jego szuka Alejandra Varela – Lex” (nota wydawnicza, Znak).

Wiosna

Urodzaj tytułów, o których warto wspomnieć:

„Usypać góry. Historie z Polesia”, marcowa pokusa dla wielbicieli reportaży Małgorzaty Szejnert (Znak).

„Okularnik” - wydawnictwo Muza obiecuje publikację najnowszej książki Katarzyny Bondy na wiosnę. Kiedy dokładnie? Jeszcze nie wiadomo.

„Zielona wyspa” Igora Ostachowicza, autora pamiętnej „Nocy żywych trupów” (marzec, W.A.B.).

„Masakra”, nowa powieści Krzysztofa Vargi, ukaże się w kwietniu (Wielka Litera).

„Przeklęci" Joyce Carol Oates – jedna z ważniejszych książek kwietnia (Rebis).

„Numer Zero" Umberta Eco – 1992 r., Mediolan. Historia dziennikarza zajmującego się tajemniczymi zbrodniami politycznymi w powojennych Włoszech. Na tę książkę trzeba poczekać do maja (Noir Sur Blanc).

„Umarli mają głos" - Marek Krajewski opowie o prawdziwych wojennych zbrodniach (maj, wydawnictwo Znak).

Lato

Tajemnica...

Jesień

„Soumission”. Paryż w 2022 roku, do władzy dochodzi Partia Bractwa Muzułmańskiego. Francję czekają zmiany. Political fiction Houellebecqa wraz z jego wypowiedziami (w jednym z wywiadów nazwał islam „najgłupszą z religii") sprawiły, że jeszcze przed premierą o książce było więcej niż głośno. Wydawnictwo W.A.B. Dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.

„Pamiętniki z Guantanamo” - „więziony przez kilka lat w Guantanamo Mohamedou Ould Slahi zdradza szczegóły nękania seksualnego, tortur fizycznych i życia w jednym z najmroczniejszych miejsc świata” (fragment inf. prasowej; Muza, październik).

„Pięćdziesiątka" Ingi Iwasiów i reportaż Artura Domosławskiego "Wykluczeni" to jesienne propozycje Wydawnictwa Wielka Litera.

„Mężczyźni bez kobiet” - za tym intrygującym tytułem kryje się październikowy zbiór opowiadań Harukiego Murakamiego (Muza).

Zima

Niespodzianka...

Wielcy nieobecni 2015 r.?  "Wichry zimy" George’a R.R. Martina - nie w tym roku

Jeśli znacie inne ciekawe premiery tego roku, dodajcie je w komentarzach.

Oprac. Sylwia_

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 11.01.2015 20:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Wydawnictwa ujawniają z ... | UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki
Już za kilka dni ucieszą się wielbiciele (a chyba jeszcze bardziej wielbicielki :-) niezwykle męskiego, niezwykle oryginalnego i niezwykle skutecznego Jacka Reachera:

Także jeszcze w styczniu -
"mocna, jak najbardziej współczesna rozprawa z traumą drugiego pokolenia — naznaczonego strachem. Brutalna, naturalistycznie opisana historia pacyfikacji polskiej wsi staje się w niej punktem wyjścia do przedstawienia etycznej i egzystencjalnej bezradności".

I z tą samą datą premiery nieznany Llosa:
http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,5983,Cywi​lizacja-spektaklu - "ważny głos w dyskusji o roli mediów, który obnaża prawdę o naszych czasach"

Parę dni później coś dla miłośników reportażu:
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/glosy-starego-morza, "opowieść o Hiszpanii z czasów, zanim stała się turystyczną mekką. O ojczyźnie Lorki, nostalgicznej, niemal zabalsamowanej w starych zwyczajach, poranionej wojną domową, która jednocześnie była zaporą dla wpływów z zewnątrz. To też opowieść o zmianach, które wpłynęły na ten kraj bardziej niż poprzednie stulecia i odebrały mu jego unikatowy charakter"

A w marcu coś dla kociarzy:

Użytkownik: Sylwia_ 11.01.2015 21:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Już za kilka dni ucieszą ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Llosa, koniecznie. "Cywilizacja spektaklu" - jak dobrze to ujął! Na stronie Znaku można przeczytać fragment http://www.znak.com.pl/wirtualnaksiazka,id,4225
Użytkownik: carmaniola{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 11.01.2015 22:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Już za kilka dni ucieszą ... | dot59Opiekun BiblioNETki
Ooooch, Vargas Llosa koniecznie, chociaż i tak nie mogę za nim nadążyć. Ta opowieść o Hiszpanii też brzmi zachęcająco i pewnie się skuszę.
Użytkownik: zandra5 11.01.2015 21:00 napisał(a):
Padło przy dyskusji o najpiękniejszych okładkach: Ch. Bronte "Sekret", premiera: 18 lutego 2015 r.
Użytkownik: carmaniola{0} obchodzi dzisiaj swoje urodziny BiblioNETkowe! Kliknij aby dowiedzieć się które! 11.01.2015 22:19 napisał(a):
Czekam niecierpliwie, a myślę, że wszyscy wielbiciele Alaina Mabanckou też, na jego kolejną powieść "Wspomnienia jeżozwierza" wydaną, a jakże, przez jedno z moich ulubionych wydawnictw, czyli Karakter: https://www.karakter.pl/zapowiedzi/wspomnienia-jezozwierza
Użytkownik: Sznajper 13.01.2015 10:47 napisał(a):
Zapowiedzi na styczeń wg Esensji http://esensja.stopklatka.pl/ksiazka/publicystyka/​tekst.html?id=19789&ref=km_gl&stronak=1

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
Dukaj Jacek
‹Starość aksolotla›
Rok temu (w przypadku Dukaja to już norma) książkę zapowiadano jako "lekką i szybką powiastkę o końcu świata, naparzających się robotach i tajemnicy duszy ludzkiej". Co z tej zapowiedzi zostało, przekonamy się już w styczniu. Ewentualnie w lipcu bądź październiku.
Użytkownik: Sznajper 13.01.2015 10:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapowiedzi na styczeń wg ... | Sznajper
Nie wiedziałem, że już można dodawać zapowiedzi :)
Starość aksolotla (Dukaj Jacek)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 13.01.2015 11:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiedziałem, że już mo... | Sznajper
Tak jest! Zresztą, niejedyna:
Rekursja (zapow.) (Dukaj Jacek)
Samotność podglądacza (zapow.) (Dukaj Jacek)

A konkretne zestawienie znalazłem np. tu:
Użytkownik: ketyow 13.01.2015 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie wiedziałem, że już mo... | Sznajper
No nie jest to nigdzie wyeksponowane, jak ktoś przegapił notatkę Admina, to w zasadzie tylko dzięki temu newsowi można coś zauważyć.
Użytkownik: Sznajper 19.01.2015 08:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapowiedzi na styczeń wg ... | Sznajper
Na stronie Dukaja zapowiedź zmieniono ze stycznia 2015 na "wkrótce"...
Użytkownik: Rbit 20.01.2015 09:29 napisał(a):
Dodałbym jeszcze zapowiadany na kwiecień 2015
Kapitał w XXI wieku (Piketty Thomas)
Światowy bestseller z jednej strony okrzyknięty „najważniejszą książką ekonomiczną dekady”, a z drugiej ekonomicznym odpowiednikiem powieści "50 twarzy Greya" :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 20.01.2015 09:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Dodałbym jeszcze zapowiad... | Rbit
W lutym wychodzi coś podobnego ;) http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/kolonizacja-nauki-i-swiata-przez-kapital---jacek-tittenbrun?