Dodany: 17.08.2009 21:00|Autor: Angell

Wzruszająca

"Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao" to niezwykła historia o Oscarze, grubym Dominikańczyku. Jest on zamkniętym w sobie chłopcem, pogrążonym w świecie fantasy, science fiction i gier. Wydaje się w ogóle nieprzystosowany do normalnego życia. Wszyscy uważają go za dziwaka, nawet rodzina. Oscar to jednak bardzo uczuciowa osoba. Zakochuje się cały czas, niestety bez wzajemności. Pewnego dnia to się zmienia. Pech, który go prześladuje podąża jednak za nim.

"Krótki i niezwykły żywot..." to nie tylko książka o Oscarze, ale również o jego rodzinie. Patrząc na ich losy wydaje się, że fuku - dominikańska klątwa ciąży nad nimi wszystkimi.

Książka napisana jest mocnym, dosadnym językiem, czasem wręcz wulgarnym. Sprawia to, że opowieść Díaza nabiera autentyczności. Uroku według mnie dodają jej także hiszpańskojęzyczne wstawki przetłumaczone na marginesie.

Za "Krótki i niezwykły żywot Oscara Wao" Junot Díaz otrzymał Pulitzera, według mnie w pełni zasłużonego. Jest to niezwykła opowieść, bardzo wciągająca. Naprawdę godna polecenia.