Dodany: 13.01.2015 08:57|Autor: UzytkownikUsuniety04​282023155215Opiekun BiblioNETki

Ustanowiono literacką nagrodę im. Barańczaka

Stanisław Barańczak, zmarły 26 grudnia poeta i tłumacz, będzie jednym z patronów nowej, przyznawanej w Poznaniu nagrody literackiej.

Pisarz urodził się w Poznaniu w 1946 roku, a od 2008 roku jest honorowym obywatelem miasta. Na UAM ukończył filologię polską, później pracował na poznańskiej uczelni jako wykładowca.

Podczas poświęconego Barańczakowi spotkania w poznańskim Collegium Maius prezydent miasta Jacek Jaśkowiak i rektor UAM prof. Bronisława Marciniak podpisali list intencyjny w sprawie ustanowienia nagrody. Wspominano zmarłego twórcę i czytano jego utwory. Drugim, obok Barańczaka, patronem wyróżnienia będzie Adam Mickiewicz.

„Nagrodę Mickiewicza otrzymywać będą twórcy uznani, Barańczaka - młodzi, obiecujący twórcy. Fakt że ktoś taki, jak Stanisław Barańczak był naszym absolwentem i naszym pracownikiem jest honorem dla naszej uczelni” - powiedziała w środę PAP rzeczniczka UAM Dominika Narożna.

Po raz pierwszy nagroda ma zostać wręczona w maju, podczas festiwalu Poznań Poetów. Zorganizowany w środę wieczór pamięci rozpoczął trwający do końca stycznia cykl wydarzeń upamiętniających Stanisława Barańczaka w jego rodzinnym mieście.

Źródło: www.instytutksiazki.pl

Oprac. KJB