Dodany: 19.08.2009 20:09|Autor:

Książka: Oko Kaina
Bauwen Patrick
Notę wprowadził(a): Lazzara

Hazel Caine, gwiazda hollywoodzkich mediów, organizuje nowy program pod tytułem „Oko Kaina”. Udział bierze w nim 10 kandydatów, z których każdy skrywa jakąś tajemnicę. Wśród skuszonych sporą kwotą za uczestnictwo w reality-show kandydatów znajdują się między innymi: Elizabeth, maltretowana żona, Victor, hacker informatyczny, Pearl, gwiazda filmów porno, Lenny, emerytowany homoseksualista i Karen, znany chirurg… Jednak autobus, mający zawieźć ich na plan filmowy do Las Vegas, nigdy nie dotrze do celu. Niezapowiedziany gość wciąga uczestników do swojej krwawej gry, w której to on dyktuje zasady. Napięcie rośnie, a kamery rejestrują morderstwa jedno po drugim.

Pełen napięcia thriller o świecie telewizyjnych reality-show autorstwa obiecującego, młodego francuskiego autora.

Patrick Bauwen (ur. 1968 w Aix-en-Provence) jest lekarzem pogotowia ratunkowego, a jego życie toczy się między Francją a Stanami Zjednoczonymi. Obsypana nagrodami książka „Oko Kaina” jest jego pierwszą powieścią, choć Bauwen już od dzieciństwa zafascynowany był literaturą. Wśród autorów, którzy najbardziej go naznaczyli byli Isaac Asimov (stąd jego zamiłowanie do bezpośredniego stylu i humorystycznych komentarzy), Ray Bradbury (mistrz w budowaniu ponurego, tajemniczego nastroju), Jack Vance i przede wszystkim Stephen King.

Każdy coś ukrywa. Wasz sąsiad, wasza żona, przyjaciel… A gdybyście mogli woedzieć wszystko? Poznać ich najskrytsze tajemnice? Czy dalibyście się wciągnąć w tym celu w pewną grę…?

„Mistrzowska debiutancka powieść, trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Autor może poszczycić się talentem do kreowania żywych postaci i wyrazistym stylem, któego mógłby mu pozazdrościć niejeden mistrz tego gatunku”.

„Le Soir”

„Zaskakujący kryminał z reality-show w tle: pierwsza powieść Patricka Bauwena jest dziełem mistrza. »Oko Kaina« to thriller w stylu amerykańskim – jednak nie tylko dlatego, że jego akcja rozgrywa się właśnie w Stanach. Autor do perfekcji opanował piosarskie reguły gatunku”.

„L’Express”

[Sonia Draga, 2009]