Dodany: 21.02.2015 14:17|Autor: porcelanka

Meksykański almanach

Almanach to kalendarz naszych prababek zawierający odpowiedzi na rozmaite pytania, kramik z różnościami w formie pisemnej. Przekładaniec przepisów, przysłów, mądrości ludowych, horoskopów i niesamowitych opowieści. „Przepiórki w płatkach róży” przypominają właśnie literacką odmianę almanachu rodem z Meksyku. Przez dwanaście rozdziałów-miesięcy czytelnik zgłębia tajniki kuchni prekolumbijskiej. Jednocześnie poznaje historię nieszczęśliwej miłości Tity – najmłodszej córki, której zgodnie z rodzinną tradycją nie wolno wyjść za mąż. Przeznaczeniem Tity ma być opieka nad matką i prowadzenie rodzinnego domu.

Laura Esquivel stworzyła fascynującą opowieść okraszoną realizmem magicznym. Jednocześnie odmalowała niezwykle barwne i złożone postaci, każąc im zmagać się z przeciwnościami losu i walczyć z własnymi pragnieniami. Najbardziej przejmującym z portretów psychologicznych jest ten matki głównej bohaterki – zgorzkniałej despotki, z nienawistną satysfakcją niweczącej wszelkie nadzieje Tity na przyszłość.

Tita bowiem w wieku kilkunastu lat staje przed życiowym dramatem: Pedro, który prosi o jej rękę, żeni się – zgodnie z sugestią matki wybranki – z Rosaurą. Co czuje kobieta na widok swojego ukochanego ślubującego przed ołtarzem dozgonną miłość jej siostrze? Powieść Laury Esquivel to historia pełna obdarzonych temperamentem, żywiołowych kobiet, nabrzmiała od skrywanych emocji i marzeń.

Najbardziej w „Przepiórkach w płatkach róży” intrygują niezwykle skomplikowane i złożone przepisy kulinarne, pełne zaskakujących połączeń składników, jak choćby tytułowa potrawa. Nie mniej interesujące wydaje się także wykonanie tych zadziwiających dań – przepełnione nieomal magicznymi inkantacjami i wiedzą tajemną. Konsekwencję spożycia niektórych z nich już tak nie dziwią – przecież jest prawie oczywiste, że poplamione krwią płatki róż ucierane z wielką pasją i miłością muszą sprowadzić żar i namiętności.

„Przepiórki w płatkach róży” to powieściowy almanach, kalendarz wypełniony uczuciami i kulinarnymi sekretami. Nawet jeśli przepisy Tity w naszej kulturze są zupełnie egzotyczne, jej emocje i tajemnice będą bliskie wielu czytelnikom. Ilu bowiem szczęśliwców nie zaznało nigdy uczucia zawodu?