Dodany: 09.03.2015 11:50|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przegląd prasy: Czytanie online oducza nas krytycznego myślenia

Naomi S. Baron, profesor lingwistyki na Wydziale Języka i Studiów Zagranicznych American University w Waszyngtonie, przeprowadziła liczne badania na studentach z wielu krajów i wszystkie zakończyły się podobnymi wnioskami. Okazało się, że nie ma znaczenia, czy jest to lektura na studia, do pracy czy dla przyjemności. W każdym przypadku większości studentów zdecydowanie łatwiej skoncentrować się na przyswajanym tekście, kiedy jest on w druku. Co więcej, studenci wykazywali niemal trzykrotnie większą wielozadaniowość, kiedy czytali teksty na ekranie komputera czy tabletu, niż kiedy mieli w ręku książkę lub gazetę.

Link do artykułu: http://nauka.newsweek.pl/dlaczego-czytanie-online-oducza-nas-krytycznego-myslenia-,artykuly,358394,1.html

Zdj. Tim RT, Flickr, lic. CC

Oprac. Sylwia_

Użytkownik: modem2 09.03.2015 17:57 napisał(a):
Odpowiedź na:   Na... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Bardzo przydatny artykuł. Dziękuję. Jutro kupię "Newsweeka", bo zbieram informacje na temat czytania, percepcji języka/tekstu, czytelnictwa itp. Czy może na forum jest gdzieś taki wątek?
Użytkownik: esterka 09.03.2015 22:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Bardzo przydatny artykuł.... | modem2
Nie wiem, czy na forum jest taki temat, ale na pewno jest to zagadnienie interesujące. Można stworzyć i dzielić się artykułami, odnośnikami do badań itp. ;)

Mnie tylko jedno drażni w tych artykułach o badaniach, które dotychczas czytałam - czytniki są albo pomijane albo wsadzane do worka "elektronika". A przecież z całą pewnością tabletem nie są :)
Użytkownik: marekspedycja 10.03.2015 09:10 napisał(a):
Odpowiedź na:   Na... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nie ma to jak papier, chodź często wypierany przez technikę to jednak niezawodny.
Użytkownik: Aquilla 10.03.2015 10:55 napisał(a):
Odpowiedź na:   Na... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Poczytam sobie online artykuł o tym, czemu czytanie online jest złe :D (sorry, lubię wyłapywać takie małe absurdy)
Użytkownik: Pok 10.03.2015 11:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Poczytam sobie online art... | Aquilla
Artykuł przedstawia zalety i wady czytania z ekranu monitora wskazując, że nasz mózg trochę inaczej odbiera tę formę tekstu. Skupia się na wielozadaniowości, zamiast na wnikliwej interpretacji. Woli krótkie teksty niż długie. Chodzi tu pewnie o syndrom przeskakiwania ze strony na stronę (jak w tv, gdy się ma zbyt wiele programów). Jesteśmy nastawieni automatycznie na odbiór wielu różnych bodźców o wielorakiej tematyce, i dlatego nie możemy z całą siłą wniknąć w czytany tekst. Na przykład kiedy piszę coś dłuższego na komputerze, to często nabiera mnie wielka ochota, by odświeżyć na sekundkę biblionetkę, pocztę, czy stronę z najnowszymi wiadomościami ze świata. Czasem to przeszkadza.

Nie sądzę jednak aby ten problem dotyczył czytników ebooków niepodłączonych online.