Dodany: 14.03.2015 18:15|Autor:

Moda otacza nas ze wszystkich stron i mało kto pozostaje na nią obojętny. Ale jak wiele osób wie, skąd wzięła się „mała czarna” czy spódnica kloszowa? Kto z nas potrafi wyjaśnić związek popularnego fasonu płaszcza z wojennymi okopami lub dlaczego słynna torebka Chanel nosi nazwę „2.55”?

W książce „Jak czytać modę” omówiono najważniejsze historyczne style ubierania się oraz ich wpływ na odzież współczesną. Od neoklasycyzmu po subkulturę gotów, od sukien „empire” po stroje hiphopowe, przedstawione tu zostały charakterystyczne cechy poszczególnych trendów w modzie. Rozdziały na temat technik i materiałów dostarczą wam niezbędnej wiedzy, pozwalającej zrozumieć, jak za ich pomocą tworzy się damskie i męskie ubiory formalne, codzienne i weekendowe. Dowiecie się również sporo o dodatkach, biżuterii, fryzurach i makijażu, a na koniec poznacie sylwetki najwybitniejszych projektantów mody.

Ta książka to praktyczny, wzbogacony zachwycającymi ilustracjami przewodnik dla każdego, kto kocha modę i pragnie nauczyć się analizować oraz interpretować zachodzące w niej zmiany.

Fiona Ffoulkes od przeszło 30 lat zajmuje się modą i projektowaniem kostiumów. Przez 15 lat pracowała jako stylistka w BBC i ITV. Prowadziła wykłady z zakresu historii ubioru i tkanin w St. Martins College of Art. & Design w Londynie oraz na Uniwersytecie Amerykańskim w Paryżu. Wyniki prowadzonych przez siebie badań nad dziejami francuskiego przemysłu odzieży luksusowej ogłaszała w licznych publikacjach naukowych, m.in. w zbiorze „Consumers and Luxury: Consumer Culture in Europe (1650-1850)” (rok wyd. 1999).

Książka wprowadza czytelnika w zagadnienia związane z pojawiającymi się w ciągu ostatnich 200 lat stylami ubierania się oraz ich związkami z odzieżą współczesną. Wystarczająco mała, by nosić ją w kieszeni, i na tyle wyczerpująca, by dostarczyć konkretnych odpowiedzi, zawiera:

- omówienie najważniejszych trendów w modzie, łącznie z dodatkami, fryzurami i makijażem;
- praktyczne wiadomości pozwalające bez trudu rozszyfrować powracające style, materiały i techniki;
- wspaniałe fotografie najsłynniejszych kreacji takich projektantów i domów mody, jak Rose Bertin, Dior, Chanel, Yves Saint Laurent, Prada i Versace.

[Arkady, 2011]