Dodany: 16.03.2015 11:49|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

66 tytułów walczy o Angelusa

Znana jest już lista 66 książek zakwalifikowanych do konkursu w tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”.

Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” to najważniejsza nagroda w dziedzinie twórczości prozatorskiej w języku polskim lub przetłumaczonej na język polski. Jest ona przyznawana corocznie pisarzom pochodzącym z Europy Środkowej, którzy podejmują tematy istotne dla współczesności i zmuszają do refleksji.

Na początku września zostanie ogłoszona finałowa siódemka książek nominowanych do nagrody.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 17 października w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Laureat otrzyma czek na 150 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano.

Lista książek zakwalifikowanych do konkursu:

1. Dom tęsknot (Adamczyk Piotr (ur. 1958)) (Wydawnictwo Agora)

2. Łomskie opowieści (Andreew Emil (Andreev Emil)) (Wydawnictwo Toczka)

3. Pornofonia (Bierut Jacek) (Fundacja Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza)

4. Ptaki Wierchowiny: Wariacje na temat dni ostatnich (Bodor Ádám) (Wydawnictwo Czarne)

5. Uśmiech słońca (Chrząstek Krzysztof) (Wydawnictwo Zysk i S-ka)

6. Zawsze jest dzisiaj (Cichy Michał) (Wydawnictwo Czarne)

7. Matka Makryna (Dehnel Jacek) (Wydawnictwo W.A.B)

8. Artysta zmartwychwstały (Diaków Renata) (Wydawnictwo Novae Res)

9. Pakuska (Dziechciarz Olgerd (pseud. Żalgirdas Tytus)) (Wydawnictwo GRAFPRESS)

10. Fragmenty z nieczęstą tęsknotą za spójnością (Farkašová Etela) (Wydawnictwo Abilion)

11. Pomruk (Fąfara Jerzy Janusz) (Wydawnictwo Lisia Góra)

12. Czarne bataliony (Gociek Piotr) (Wydawnictwo Fabryka Słów)

13. 666 do mroku (Gong Robert) (Wydawnictwo FHW Afa – Zet 7)

14. Poświęcenie hetmana (Grendel Lajos) (Wydawnictwo Biuro Literackie)

15. Guguły (Grzegorzewska Wioletta) (Wydawnictwo Czarne)

16. Złodzieje koni (Grzela Remigiusz) (Wydawnictwo Studio EMKA)

17. Śpiewaj ogrody (Huelle Paweł) (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak)

18. W powietrzu (Iwasiów Inga) (Wydawnictwo Wielka Litera)

19. Widziałem ją tej nocy (Jančar Drago) (Wydawnictwo Czarne)

20. Cztery zachodnie staruchy: Reportaż o duchach i szamanach (Morawiecki Jędrzej, Jastrzębski Bartosz) (Wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi)

21. Babel; Podróż zimowa (Jelinek Elfriede) (Wydawnictwo ADiT)

22. Wnuczka Raguela (Koehler Krzysztof) (Wydawnictwo M)

23. Gruzy czyli Obrazy zwycięstwa (Kosson Grzegorz) (Wydawnictwo Słowa i Myśli)

24. Krzysztof Kulicki, „A, B…” (Wydawnictwo Astra)

25. Litwin w Wilnie (Kunčius Herkus) (Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego)

26. Chutor nad Wiedźmą (Lach Jan) (Wydawnictwo Grzegorz Czarnecki)

27. Chimera (Lenc Ryszard) (Wydawnictwo FORMA)

28. Ziemia Wróżek (Ławreniuk Krystian) (K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów)

29. Sardynka (Maliszewski Kornel) (Wydawnictwo Mamiko)

30. Dzień na ziemi: Proza podróżna (Markowski Michał Paweł) (Wydawnictwo Poznańskie)

31. Wacław Maślanka, „Świnia” (Wydawnictwo WCM)

32. Powieść o ojczyźnie (Matijasz Dzwinka) (Wydawnictwo Biuro Literackie)

33. Cudowna (Nesterowicz Piotr) (Wydawnictwo Dowody na Istnienie)

34. Zapiski nosorożca: Moja podróż po drogach, bezdrożach i legendach Afryki (Orbitowski Łukasz) (Wydawnictwo SQN)

35. Miasteczko (Pośpiech Małgorzata) (Wydawnictwo Adam Marszałek)

36. Batman Apollo (Pielewin Wiktor) (Wydawnictwo Literackie)

37. Papirnik (Rabinovici Doron) (Oficyna Wydawnicza ATUT)

38. Cisza w Pradze (Rudiš Jaroslav) (Wydawnictwo Książkowe Klimaty)

39. Widma miejsca i czasu (Stankiewicz-Daleszyńska Elżbieta) (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza)

40. Księga zapomnienia (Słapczuk Wasyl) (Wydawnictwo Wysoki Zamek)

41. Wschód (Stasiuk Andrzej) (Wydawnictwo Czarne)

42. Kino krótkich filmów (Stokowski Marek) (Wydawnictwo Niecałe)

43. Dziennik znaleziony w błękicie (Susdorf Marek) (Wydawnictwo Nowy Świat)

44. Zniknięcie Sary (Szagdaj Nadia) (Wydawnictwo Bukowy Las)

45. Siódemka (Szczerek Ziemowit) (Korporacja Ha!art)

46. Sto dni bez słońca (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) (Wydawnictwo Powergraph)

47. Lubczyk na poddaszu (Śniadanko Natalka) (Biuro Literackie)

48. Tam gdzie łkają skrzypce (Świderska-Pelinko Marta) (Wydawnictwo Abilion)

49. Matei Brunul (Teodorovici Lucian Dan) (Wydawnictwo Amaltea)

50. Księgi Jakubowe (Tokarczuk Olga) (Wydawnictwo Literackie)

51. Nitka Ariadny (Toruńczyk Barbara) (Wydawnictwo Zeszyty Literackie)

52. Pixel (Tóth Krisztina) (Wydawnictwo Studio EMKA)

53. Boginie z Žítkovej (Tučková Kateřina) (Wydawnictwo Afera)

54. Szum (Tulli Magdalena) (Wydawnictwo Znak)

55. Peter Turrini, „Na ile podejrzany jest człowiek? Głos w dyskusjach” (Wydawnictwo Quaestio)

56. Rozdroża (Waszut Sabina) (Wydawnictwo Muza)

57. Witold Wedecki, „Oprychy” (Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”)

58. Dom włóczęgi (Wilk Mariusz) (Oficyna Literacka Noir sur Blanc)

59. Konsultanci: Powiastka intelektualno-gienitalna czyli Rzecz o inwigilacji, manipulacji, totalitaryzacji i innych perwersjach tego i nie tego świata (Wroński Szczęsny) (Wydawnictwo Księgarnia Akademicka)

60. Rafał Wszoła, „25 koników polnych, czyli kropla wody w beczce ognia” (Wydawnictwo Rafał Wszoła)

61. On wrócił (Vermes Timur) (Wydawnictwo W.A.B.)

62. Szeptem (Voranau Vital) (Agencja Wydawnicza EkoPress)

63. Pod słońce było (Zawada Filip) (Wydawnictwo Biuro Literackie)

64. Białe róże dla Matyldy (Zimniak Magdalena) (Wydawnictwo Prozami)

65. Mezopotamia (Żadan Serhij) (Wydawnictwo Czarne)

66. Refugium (Żuczkowski Tadeusz) (Oficyna Wydawnicza ATUT)

Źródło: angelus.com.pl

Oprac. Małgorzata_

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 16.03.2015 16:48 napisał(a):
Odpowiedź na:   Znana... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Znam raptem nazwiska 16 autorów (przy czym nie każdego z nich coś czytałam) i tytuły 9 książek (z czego 1 czytałam, 1 mam, ale nie zdążyłam przeczytać, bo ma ileśtamset stron i czeka na sprzyjający moment, resztę tylko ze słyszenia).
Wstyd to czy nie wstyd? Z jednej strony należałoby przypuścić, że nominowane są pozycje w jakiś sposób wybijające się nad przeciętność, więc powinien człowiek choć wiedzieć, że są, i o czym są. Ale z drugiej, może ta proporcja odzwierciedla w jakimś stopniu problem niemożności nadążenia za taką liczbą nowych autorów i nowych tytułów, jaka się każdego roku, każdego miesiąca ukazuje. Nadążenia nie tylko namacalnego, w sensie osobistego przeczytania, ale nawet przepuszczenia przez mózg informacji o ich istnieniu. I to mówię ja, od lat przyprawiająca krewnych i znajomych o zaskoczenie pomieszane z niedowierzaniem, kiedy pożyczoną od kogoś kilkutomową sagę 'przerabiam' w niecały tydzień...
Użytkownik: Monika.W 17.03.2015 06:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Znam raptem nazwiska 16 a... | dot59Opiekun BiblioNETki
Przeczytałam 3: On wrócił, Matka Makryna i Śpiewaj ogrody.
Wczoraj zaczęłam czytać 100 dni bez słońca Wita Szostaka i jestem zachwycona.
Na półce, (jak u Ciebie chyba) czekają Księgi Jakubowe.
Czyli - nie jest źle. Może dlatego, że po dość długim kontestowaniu współczesnej literatury, postanowiłam sobie, że zmieniam podejście. I że będę czytać. A co najważniejsze kupować w regularnej cenie - aby Ci pisarze mieli choć na chleb (bez masła). Oczywiście robię ostrą preselekcję, itp. Ale na razie nie żałuję mojej decyzji.

A już ta książka na liście - Pakuska (Dziechciarz Olgerd (pseud. Żalgirdas Tytus)) - zachwyciła mnie. Ja się tam wychowałam. Na tym osiedlu w tym miasteczku:) I znam autora. Zupełnie nie wiedziałam, że ta książka tak wysoko zawędruje. Muszę zdobyć egzemplarz z autografem:)
Użytkownik: eliot 17.03.2015 07:24 napisał(a):
Odpowiedź na:   Znana... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Strona nagrody to http://angelus.com.pl/ Podana przez Was odsyła do Chateau Angelus - wytwórcy wina ;)