Dodany: 13.04.2015 16:29|Autor:

Książka: Ja: Próba rekonstrukcji
Staniszkis Jadwiga
Notę wprowadził(a): il93

Wciąż jestem dla samej siebie sekretem. I właśnie dlatego piszę tę książkę – aby zrozumieć choć trochę z owej tajemnicy, zmusić się do zastanowienia nad sobą, do odtworzenia owej, niekontrolowanej do końca, wewnętrznej dynamiki. Chciałabym przekazać coś z tego czytelnikowi, ale już w postaci modelu raczej niż osobistych wynurzeń. Postanowiłam poświęcić na to dwa miesiące – dłuższe zajmowanie się sobą byłoby dla mnie zbyt nudne! Nie będzie to książka typu "szczere wspomnienia", i nie tylko dlatego, że szczerość nie jest możliwa, ale ponieważ autentycznie nie pamiętam swoich poprzednich "ja": są tylko jakieś strzępy wspomnień i pełna obojętność, a nawet obcość wobec tamtych mnie. Pełna szczerość, nawet gdyby była osiągalna, zmieniłaby zbyt wiele we mnie samej i trochę się tego obawiam. Przy moim nawyku dawania się prowadzić każdorazowo przez aktualny sposób "problematyzowania" siebie (jest w tym coś z grania roli, teatru i chęci bycia prymuską, ale też logicznego dopełnienia" sytuacji) mogłoby to wymusić zbyt wiele zmian w moim dotychczasowym życiu – a tego nie chcę.

Jadwiga Staniszkis

[Prószyński i S-ka, 2008]