Dodany: 30.04.2015 18:01|Autor:

Książka: Nowy polski kapitalizm
Hardy Jane
Notę wprowadził(a): parilicium

W "Nowym polskim kapitalizmie" Jane Hardy podejmuje niezwykle udaną próbę krytycznej syntezy przemian, które nastąpiły w naszym kraju po 1989 r. Autorka dokonuje wyczerpującego bilansu dwóch dekad transformacji gospodarczej realizującej zalecenia doktryny neoliberalnej. Analizy swe Hardy osadza w złożonej dynamice ekonomii politycznej Polski. Konfrontuje mity i obietnice kolejnych ekip rządowych, korporacyjnych inwestorów oraz międzynarodowych organizacji finansowych z realiami szokowych reform. Poddaje analizie konsekwencje restauracji kapitalizmu dla życia codziennego, płci, stosunków pracy i pozycji polskiej gospodarki w międzynarodowym podziale pracy. Kładąc nacisk na znaczenie oporu społecznego wobec antypracowniczych polityk neoliberalizmu wskazuje, że nowy polski kapitalizm stanowi rezultat zmieniających się układów sił i walk klasowych, które rozwijają się w kontekście międzynarodowym. Dzięki temu praca Hardy zasługuje na miano lektury obowiązkowej zarówno dla studentów i wykładowców ekonomii, socjologii i politologii, jak i dla związkowców, aktywistów ruchów społecznych czy dziennikarzy.

Jane Hardy jest profesorem ekonomii politycznej na uniwersytecie w Hertfordshire (Wielka Brytania). Specjalizuje się w badaniach nad transformacją postkomunistycznych gospodarek i społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności Polski. Napisała "Restructuring Krakow: Desperately Seeking Capitalism" (1996 wraz z Alem Rainnie).

[Książka i Prasa, 2010]