Dodany: 11.05.2015 15:09|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jeszcze jedna lista przebojów (z historią Polski) w tle

koronaJuż myśleliśmy, że nie doczekamy się kolejnych list Waszych przebojów, a tu niespodzianka. Rbit podesłał nam bardzo interesującą listę wymarzonych bestsellerów z historią Polski w tle. Zatem bez zbędnych ceregieli oddajemy głos autorowi:

Chciałbym polecić mój subiektywny wybór książek z historią Polski w tle, napisanych przez Polaków (z małym wyjątkiem). Staram się zwrócić uwagę na kilku mniej znanych autorów (głównie płci pięknej), którzy jednak warci są poznania. Dlatego brakuje wielu "tuzów" tego typu powieści, jak Sienkiewicz, Gołubiew, Bunsch czy Dobraczyński

1. Korona śniegu i krwi (Cherezińska Elżbieta)

Fenomen ostatnich lat. Pani Cherezińska wywindowała nieco zapomnianą powieść historyczną na listy bestsellerów. Łączy solidną pracę z materiałem źródłowym z narracją rozrywkową we współczesnym stylu. W przypadku tej powieści w tle mamy arcyciekawe życie króla Przemysła II

2. Mord na zamku (Klunder Małgorzata)

Kryminał historyczny, w którym para przesympatycznych małżonków rozwiązuje tajemnice śmierci Ludgardy, żony króla Przemysła II. Autorka na razie mało znana, ale wróżę jej wielką karierę - właśnie wydała pierwszy tom sagi rodzinnej, której bohaterowie bibliofile zakochani są w książkach Tolkiena.

3. Król: Powieść dla młodzieży z czasów Przemysława Pogrobowca (Gruszecka Aniela (pseud. Powalski Jan))

Absolutny unikat (tylko wydania przedwojenne, choć właśnie widzę, że na wiadomym serwisie aukcyjnym jest jeden egzemplarz za 10 zł). To książka dla dzieci o chłopaku przeniesionym w czasie, który przez kilka miesięcy towarzyszy królowi Przemysłowi II. Proste zdania, nieskomplikowana akcja, bez nachalnego dydaktyzmu dziecko pozna kilka postaci historycznych oraz stare słownictwo (barć, skot, szczytnik).

4. Tylko Beatrycze (Parnicki Teodor)

Dla wymagających czytelników wielowarstwowa i wielowątkowa powieść, między innymi o miłości, teologii i granicy poznania prawdy. W tle odnajdziemy nieudaną próbę niedopuszczenia do śmierci króla... Przemysła II oczywiście :)

5. Panowie Leszczyńscy (Malewska Hanna)

Hanna Malewska najczęściej pisała o historii powszechnej, jednak ma wśród swych dzieł perełki rodzime. Tu pisze o Rzeczpospolitej Obojga Narodów polemizując z wizją Sienkiewiczowską ówczesnych czasów.

6. Dziedzictwo (Kossak Zofia (Kossak-Szczucka Zofia))

Choć do najlepszych dokonań pisarki, jakim jest cykl o Krzyżowcach, nieco brakuje, to "Dziedzictwo" warte jest uwagi jako połączenie sagi rodzinnej (o przodkach autorki) z opisem atmosfery przed wybuchem Powstania Styczniowego oraz szczegółów jego przebiegu.

7. Ducissa Cunegundis: Powieść z wieku trzynastego (Wasylewski Stanisław)

Niesłusznie zapomniany, przedwojenny pisarz, na szczęście ostatnio wznawiany. "Ducissa" niestety nadal czeka na ponowną szansę. Stylizowany język, ciekawe postaci, miłośnicy historii znajdą tu wszystko, co lubią najbardziej.

8. Smok w herbie: Królowa Bona (Auderska Halina)

Niektórzy może pamiętają serial o królowej Bonie Sforza d'Aragona z świetną, tytułową rolą Aleksandry Śląskiej. Autorka scenariusza przekształciła go później w powieść. Pozycja jest tak dobra, gdyż na pierwszym planie jest kobieta, jej ambicje i uczucia, sukcesy i tragedie, miłość i toksyczne relacje z bliskimi.

9. Tysiąc soboli i jedna dziewczyna (Nowacka Ewa)

Pozycja niestety nie do zdobycia, mimo, że wydana w 1968 roku. Oddajmy głos autorce: "Jest to raczej pastisz powieści historycznej à la Kraszewski, pastisz "opisań świata" średniowiecznych podróżników arabskich, a także próba przekazania pewnych bardzo odległych spraw współczesnym językiem i we współczesnym kontekście. Sprawy wielkie i małe, ważne i błahe układają się jak kamyki mozaiki, odtwarzając świat ludzkich tragedii i komedii, zamierzchłych wierzeń i obyczajów. Fakty historyczne, choć może dziwne i nieoczekiwane, są prawdziwe."

10. Mesjasze (Spiró György)

Węgier, nie dość że "bratanek", to mówi świetnie po polsku i zna nasz kraj jak własną kieszeń. Napisał dwie świetne powieści oparte na naszej historii. W "Iksach" tłem jest Warszawa początku XIX wieku i postać Bogusławskiego, natomiast "Mesjasze" do świetna opowieść o Wielkiej Emigracji, sekciarstwie Towiańczyków i Mickiewiczu odbrązowionym.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 11.05.2015 15:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Już myśleliśmy, że nie ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wcale nie uważam, by byli to mało znani autorzy :) A p. Cherezińska nawiedza już w środę bibliotekę w moim miasteczku i próbuję się wybrać.

Do listy dorzuciłbym Kumat: Opowieść o Jaćwingach (Kraśko Ryszard (pseud. Podlaski Henryk)) i Upiór spod Płocka (Majchrowski Stefan) - z takich mniej znanych. Niestety, historia to moja pięta achillesowa i powinienem trochę nadrobić, może powyższa lista powinna zostać moją Akcją BNetkową ;)
Użytkownik: Vemona 12.05.2015 18:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Już myśleliśmy, że nie ... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Pozycja 8 zalicza się do moich ulubionych w tym gatunku, nie ukrywam, że mam wiele żalu do historyków, którzy zazwyczaj przedstawiają Królową Bonę w dość kiepskim świetle.
Pozostałe - zdecydowanie mnie zaintrygowały, ze swojej strony poleciłabym, choć obu autorów do mało znanych zaliczyć nie można - Miecz Kagenowy - historię z czasów krzyżackich dziejącą się na Pomorzu, oraz klasykę gatunku Saga o jarlu Broniszu (Grabski Władysław Jan).
Użytkownik: Rbit 13.05.2015 11:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Pozycja 8 zalicza się do ... | Vemona
Myślałem o tym, by "Sagę o jarlu Broniszu" umieścić na liście, ale stwierdziłem, że z powodu "przegadania" i rozwlekłości może nie przypaść czytelnikom do gustu. Choć z drugiej strony powieść ta jest ostatnio znów wydana (poprzednio w 2004, 1982, 1972-3, 1968, 1965, 1961, 1957, pierwodruk 1946-7) co wskazuje na jej sporą popularność (zapewne ze względu na Wikingów).

Grabskiego lubię, ale nie za książki historyczne, tylko za współczesne (choć teraz mogą być uważane już za historyczne), czyli:
Bracia (Grabski Władysław Jan)
Kłamstwo (Grabski Władysław Jan)
Na krawędzi (Grabski Władysław Jan)
Więcej o nich napisałem swego czasu w recenzjach.
Użytkownik: Vemona 14.05.2015 18:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Myślałem o tym, by "Sagę ... | Rbit
O, to chętnie zerknę do Twoich recenzji, tych książek Grabskiego nie znam. A co do "Sagi o jarlu Broniszu" - możesz mieć rację, że na fali zainteresowania Wikingami ma szansę na większą popularność. Myślisz, że "przegadana"? No, może dla współczesnego czytelnika rzeczywiście, chyba trzeba po prostu lubić taki styl, to coś w tym rodzaju, co opisy przyrody w "Nad Niemnem", jedni się zachwycają, inni omijają z obrzydzeniem. Dla mnie w całej historii Bronisza najciekawsza była postać Sigrydy, o niej nawet nie uczą na historii, a wielka szkoda.
Użytkownik: Rbit 13.05.2015 11:34 napisał(a):
Gdyby komuś jeszcze brakowało Przemysła II to znajdzie go w:
Klucz ziemi (Zielonka Zbigniew)
Miraż korony: Powieść historyczna z lat 1288-1290 (Strumski Władysław)

Niby tak mało znany król, a jakże "literacki" :)
Użytkownik: ilia 22.06.2015 18:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdyby komuś jeszcze brako... | Rbit
"Mord na zamku" Małgorzaty Klunder znalazłam w swojej osiedlowej bibliotece, wypożyczyłam, przeczytałam, bardzo mi się podobała i chcę więcej o Przemyśle II. Na początek mam zamiar kupić "Koronę śniegu i krwi", a potem... się zobaczy :)

Bardzo ciekawą listę ułożyłeś :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 22.06.2015 19:10 napisał(a):
Odpowiedź na: "Mord na zamku" Małgorzat... | ilia
Myślę, że mogę pobawić się w proroka i przepowiedzieć, że potem będzie Niewidzialna korona (Cherezińska Elżbieta) ;)