Dodany: 15.05.2015 16:25|Autor:

Jak to jest, że łatwiej pokłócimy się z meteorologiem niż ekonomistą? Czemu temu drugiemu ufamy właściwie bezgranicznie, skoro to właśnie jego praca przypomina wróżenie z fusów?

Ha-Joon Chang, niepokorny brytyjski ekonomista, tłumaczy, w jaki sposób jego koledzy i koleżanki (choć głównie koledzy, kobiety są zdecydowanie rozsądniejsze) po fachu przekonali nas, że posiedli tajemną wiedzę o funkcjonowaniu nie tylko gospodarki, ale też właściwie wszystkiego innego.

"Ekonomia. Instrukcja obsługi" pozwala i na udany montaż wiedzy o gospodarce w głowach czytelników, i na sprawną rozbiórkę sloganów nadużywanych przez ekonomistów.

"Ha Joon Chang napisał »instrukcję obsługi« ekonomii. I to jest wreszcie instrukcja, z której można się czegoś dowiedzieć. Jakże inna od ortodoksyjnych poradników w stylu: »Obniż podatki, obetnij wydatki i zdereguluj rynek. Nie działa? To może obniż podatki, obetnij wydatki i zdereguluj«".

Rafał Woś

Ha-Joon Chang (1963) – ekonomista, docent na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Cambridge. Autor popularnych książek ekonomicznych: "Kicking Away the Ladder: Development Strategy in Historical Perspective" (2002) i "23 rzeczy, których nie mówią ci o kapitalizmie" (2013). W tym roku nakładem Wydawnictwa KP ukażą się również jego "Źli Samarytanie. Mit wolnego handlu i tajna historia kapitalizmu".

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2015]