Dodany: 19.05.2015 00:43|Autor:

z okładki


"Dwudziestowieczna historia Wielkiej Brytanii była, o czym przekonuje dogłębnie lektura pracy A. S. Bidwell, frapująca. Znakomicie zostało uchwycone splątanie przekształceń wewnętrznych tej najbardziej demokratycznej monarchii z wyzwaniami, niesionymi przez politykę zagraniczną, uporczywe rozumowanie w kategoriach imperialnej potęgi z realiami, nakazującymi ograniczenie i redukowanie nadmiernych ambicji, kłócących się z rzeczywistością, zwłaszcza w drugiej połowie XX stulecia. Obok celnych, lapidarnych charakterystyk mężów stanu odnajdujemy fragmenty poświęcone artystom i twórcom. Pojawiają się rozbudowane wątki dotyczące kwestii socjalnych, poruszane są zagadnienia demograficzne, słowem mamy do czynienia z portretem wielobarwnym i wielowątkowym.
(...) Synteza przygotowana przez wrocławską autorkę, doskonale mieści się w konwencji, pozwalającej na przybliżenie, w popularny sposób, najnowszych dziejów kluczowego dla Europy i świata w tym okresie państwa. Informacje, zawarte w książce, z dydaktycznego punktu widzenia stanowić będą wyśmienitą podstawę tak dla poszerzenia zdobytej wcześniej wiedzy na temat skomplikowanych dziejów Wielkiej Brytanii, jak i punkt wyjścia do samodzielnych analiz takich problemów, jak choćby mechanizmu przekształcania się światowego mocarstwa w państwo wprawdzie znaczące, ale nie odgrywające w polityce globalnej pierwszoplanowej roli".

prof. zw. dr hab. Włodzimierz Suleja


"Zamysł napisania historii Wielkiej Brytanii w XX wieku jest zagadnieniem naukowo ważnym i dotychczas nie zrealizowanym, ma więc charakter pionierski. Z tego względu z uwagą należy odnieść się do książki. prof. dr hab. A. Sybilli Bidwell, która ponadto do jej napisania wydaje się niejako predysponowana – zarówno rodzinnie i zawodowo. Wychowała się bowiem w kręgu języka i kultury angielskiej, a w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej od lat skupia się na zagadnieniach historii parlamentaryzmu brytyjskiego oraz skomplikowanych problemach powstawania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Wymienione czynniki zaowocowały obszerną książką, charakteryzującą się bardzo ciekawym koncepcyjnie oraz kompetentnym merytorycznie ujęciem dziejów Wielkiej Brytanii w XX wieku.
(...) Panorama prezentowanych w książce zagadnień jest szeroka, dotyczy bowiem polityki wewnętrznej i zagranicznej największego na świecie imperium kolonialnego o interesach i powiązaniach międzynarodowych, zarazem państwa o wielowiekowej tradycji parlamentarnej i ukształtowanej kulturze politycznej. Narracja autorska ma indywidualny styl – jest żywa i barwna, przekonywująca i merytorycznie kompetentna. Autorka wydobywa z przeszłości sprawy istotne i charakterystyczne dla brytyjskiej polityki, skupiając się na układzie sił politycznych, przyczynach kolejnych wyborów i zmianach gabinetów oraz na towarzyszących tym zmianom ważnych w państwie przemianach w stosunkach gospodarczych i społecznych".

prof. zw. dr hab. Teresa Kulak

[Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej "Academica", 2008]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 253
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: