Dodany: 10.06.2015 22:52|Autor:

nota wydawcy


"Prywatyzując Polskę" Elizabeth Dunn to książka o tym, jak zmienia się współczesny kapitalizm. Na polskim przykładzie opisuje symptomy przechodzenia od tradycyjnego, "fordowskiego" systemu produkcji do nowego – "kapitalizmu elastycznego". Szczególnie jaskrawo widać ten proces w gospodarkach "epoki transformacji" w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 roku. Dunn pokazuje, jak współczesne techniki zarządzania "zasobami ludzkimi" (czyli metody szkolenia, kontrolowania, przydziału pracy i wynagradzania pracowników) różnią się od dawnych reguł "dyscypliny pracy" – zbliżonych w realnym socjalizmie i klasycznym kapitalizmie.

Autorka zatrudniła w się w fabryce Alima-Gerber w Rzeszowie, gdzie z bliska obserwowała pracowników sprywatyzowanego przedsiębiorstwa w Rzeszowie. W książce opisuje to, jak zmieniały się ich koncepcje własnej tożsamości, wizje swojego miejsca w zmieniającej się rzeczywistości ekonomicznej i społecznej. Dunn pokazuje konsekwencje swoistej "inżynierii dusz" zaaplikowanej mieszkańcom krajów postkomunistycznych po to, by ich system wartości współgrał z wprowadzanym tam neoliberalnym modelem gospodarki.

W 2005 roku publikacja została wyróżniona nagrodą Orbis za najlepszą książkę o Polsce oraz nagrodą Eda A. Hewetta za najlepszą książkę o ekonomii politycznej postsocjalizmu.


"Elizabeth Dunn napisała przełomową książkę. To najbardziej wnikliwe studium zmian w zawodowym życiu Polaków po upadku komunizmu. Nie jest to jednak tylko opowieść o Polsce. Swoim antropologicznym rozmachem, wiedzą o aktualnych debatach toczących się w ramach socjologii pracy i »tranzytologii«, bogactwem danych pochodzących bezpośrednio z badań terenowych powinna zyskać sobie uznanie bardzo różnych grup czytelników".

David Ost, fragment "Wstępu"

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2008]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 296
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: