Dodany: 23.06.2015 23:54|Autor:

nota wydawcy


Postać Adama Ciołkosza nie tylko dowodzi, że lewica i socjalizm w Polsce mają piękne karty w swej historii. Pokazuje też, że przez całe dekady to właśnie socjaliści reprezentowali to wszystko, co w polskiej tradycji politycznej najlepsze: ideały demokracji, sprawiedliwości społecznej, wolności i praw obywatelskich, pluralizmu i tolerancji, wreszcie niepodległości.

Książka Andrzeja Friszke o wybitnym działaczu Polskiej Partii Socjalistycznej to nie tylko zapis pasjonującej biografii politycznej, to również opowieść o sukcesach, klęskach i patologiach II Rzeczpospolitej, dylematach wojennych uchodźców i powojennych emigrantów.

Skazana na zapomnienie w dobie PRL, jego legenda domaga się przypomnienia w czasach, gdy słowo „socjalizm” kojarzy się głównie z rządami autorytarnej biurokracji, niewydolną gospodarką czy sowiecką dominacją. Biografia Adama Ciołkosza przywraca zbiorowej pamięci wybitną postać, ale i cały nurt polityczny, w którym wolność, równość i sprawiedliwość społeczna były nierozerwalnie ze sobą splecione. Przypomina, że polityk, społecznik czy inteligent, właśnie od zwykłych ludzi czerpać musi „wielki cel życiowy, żagiel i ster dla swej łodzi”.


Adam Ciołkosz (1901-1978) – prawnik i historyk, żołnierz wojny polsko-bolszewickiej i powstaniec śląski. Poseł na sejm II RP i więzień twierdzy brzeskiej. Wybitny mówca wiecowy i charyzmatyczny lider robotniczych strajków.

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 241
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: