Dodany: 14.07.2015 14:08|Autor:

nota wydawcy


Autorka pionierskiej pracy ukazuje rolę Internetu w polskim życiu politycznym. Przedstawia jego znaczenie dla funkcjonowania najważniejszych instytucji państwowych i partii politycznych. Analizuje także obywatelską aktywność polityczną, której areną jest Internet.


"Wykorzystanie najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych, w tym Internetu w procesie demokratycznym dało na Zachodzie asumpt do tworzenia się w politologii nowej teorii demokracji - tzw. demokracji elektronicznej. Umiejętne wdrożenie rozwiązań teoretycznych przyczyniło się zaś do polepszenia jakości praktycznych zastosowań w zakresie wspomagania procesu rządzenia, czy wręcz zarządzania państwem. Zdumiewający jest więc fakt, iż w polskiej literaturze naukowej, tak rzadko podnosi się problematykę zjawiska stanowiącego, być może, o nowej jakości przyszłego polskiego społeczeństwa i związanych z nim procesów politycznych.

Rozbudowana na Zachodzie teoria demokracji elektronicznej pokazuje wpływ rewolucji technologicznej na płaszczyznę polityczną oraz "wymuszoną" przez nią konieczność redefinicji znaczenia terminu demokracja.

Na gruncie badań prowadzonych w oparciu o polską literaturę przedmiotu sformułowano wniosek, iż brak jest polskich monografii traktujących o wpływie Internetu na rozumienie pojęcia współczesnej demokracji".

Z "Zakończenia"

[Ośrodek Myśli Politycznej, 2008]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 175
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: