Dodany: 01.11.2009 17:43|Autor: joanka70

Dobre uniwersum

Jest to całkiem przyzwoita opowieść fantasy. Co prawda reklamuje się ją jako uniwersum gry komputerowej, a ja nie jestem fanką gier, ale powieść mnie mile zaskoczyła.

Młody książę Maric jest świadkiem morderstwa własnej matki - Królowej Rebeliantki i teraz musi sam jakoś przeżyć, zebrać rozproszoną rebeliancką armię i być królem. Nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie to trudne i odpowiedzialne zadanie. Na początku poznajemy go jako ufnego i szczerego chłopaka, który wciąż beztrosko paple i jest przekonany, że wszyscy mu sprzyjają i zawsze mu się uda. Ma już narzeczoną, która ma zostać jego królową. Aczkolwiek zakochuje się w elfickiej kobiecie. Ten wątek miłosny jest dość istotny dla dalszego rozwoju wydarzeń.

Mnie jednak najbardziej spodobało się dojrzewanie Marica. Musiał z beztroskiego chłopaczka przemienić się w odpowiedzialnego władcę - ta przemiana była bardzo bolesna. Decyzje, które podjął, zaciążyły na nim do tego stopnia, że stał się zupełnie innym człowiekiem. Obietnica dana pewnej Wiedźmie spełniła się w najmniej przez niego spodziewanym momencie- gdy już jego królestwo okrzepło, gdy władał dostatnim państwem, pokonał wrogów, miał syna - wtedy przyszło mu za wszystko zapłacić. Cena była bardzo wysoka.

Powieść ta zaskoczyła mnie właśnie dość dogłębną charakterystyką postaci. Po uniwersum gry spodziewałam się jakiejś powierzchownej fabuły, dużo akcji, mało myślenia, a tu proszę- dobrze skonstruowane wątki, wiele epizodów, przemyślane sceny. Wszystko miało ręce i nogi.

Z jednej strony widziałam kilka analogii z "Gwiezdnymi wojnami"- rebelia, zły imperator, służalczy mag; z "Uczniem skrytobójcy"- bolesne dojrzewanie i poznawanie własnej psychiki; z drugiej strony nowatorskie spojrzenie na fantasy. Chciałabym, żeby się okazało, że jest to pierwszy tom cyklu, ale pewnie nie jest. A szkoda.

[Wcześniej opublikowałam na swoim blogu]