Dodany: 30.07.2015 03:48|Autor: yyc_wanda

Przeczytane: Q2, 2015

KWIECIEŃ
Poczwarka (Terakowska Dorota) (Pol-2001); ocena: 4.5
Książka jest niewątpliwie dowodem na wrażliwość, poetyckość i magiczną wyobraźnię autorki. Podjęty przez nią temat – ciężko upośledzone dziecko i problemy z jakimi boryka się rodzina – nie należy do łatwych, jednak Terakowskiej udało się przedstawić go w sposób ciekawy, bez patosu i z nowej perspektywy. Co tak naprawdę czuje i myśli takie dziecko, co się kryje pod tą nieudaną, zewnętrzną powłoką? Czy istnieje tam jakiś świat marzeń, do którego my, ludzie z zewnątrz, nie mamy dostępu? Powieść ukazuje różne reakcje członków rodziny na ten niespodziewany „Dar Pana”, trudności związane z akceptacją zaistniałego stanu rzeczy, zburzone marzenia i plany na przyszłość i trudną, pełną wyrzeczeń miłość do takiego dziecka. Ciekawa książka, zmuszająca do refleksji i zadania sobie kilku niewygodnych pytań; i spojrzenia nowymi oczami na „dzieci gorszego Boga”, gdy następny raz spotkamy je w parku, sklepie czy na ulicy.

Lost in Yonkers (dramat) – Neil Simon (US-NY-1990); ocena: 6
Sytuacja rodzinna zmusza dwóch braci do tymczasowego zamieszkania z babką – osobą nad wyraz nieprzyjazną, zimną i wyzutą z wszelkich uczuć. Babkę ukształtowało tak życie; traumatyczne przeżycia w okresie dzieciństwa, emigracja z Niemiec do Ameryki, wczesne wdowieństwo i samotne wychowywanie szóstki dzieci w obcym kraju nauczyły ją, że trzeba być silnym, by przetrwać i że nie wolno rozczulać się nad własnym losem. Te zasady starała się wpoić także swoim dzieciom, używając przy tym drakońskich metod. Wynik – dysfunkcyjna rodzina, w której nikt nie jest szczęśliwy i w której każdy nosi jakieś skazy na psychice... Doskonała sztuka, mocno osadzona w klimacie Nowego Jorku lat 40. XX wieku. Podkreśla potrzebę miłości, ciepła i silnych więzów rodzinnych, które nadają życiu sens i bez których nasza egzystencja ogranicza się do walki o przetrwanie. Sztuka wielokrotnie nagradzana, w tym cztery Nagrody Tony i Nagroda Pulitzera 1991 za najlepszy dramat. Nail Simons zaliczany jest do najlepszych współczesnych dramaturgów amerykańskich, którego sztuki wystawiane są na całym świecie. Dzięki doskonale skonstruowanym dialogom i dużej dozie humoru, nie tracą nic w wersji książkowej.

MAJ
Tajemnicza historia w Styles (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))(UK-Eng-1920); ocena: 4 (własna e-półka).
Debiutancka powieść Agathy Christie i pierwsze spotkanie z Herculesem Poirot, belgijskim dedektywem przebywającym na emigracji w Anglii. Narratorem jest kapitan Hastings, przyjaciel Poirota, któremu marzy się kariera dedektywa i który z lekkim sceptycyzmem obserwuje poczynania małego Belga. Zabawne jest jego przekonanie o własnej przebiegłości i talencie dedektywistycznym i nieco protekcjonalne traktowanie Poirota, który – według niego – ma już za sobą dni swojej świetności. Całkiem zgrabna powieść kryminalna, która, choć debiutancka, niczym nie ustępuje późniejszym utworom Christie. Mamy morderstwo w wiejskie rezydencji Styles Court, rodzinne zatargi i tajemnice, poszlaki się mnożą...Zakończenie zaskakuje, choć nie bez zgrzytów. Motyw zbrodni był okay, ale dowód obciążający mordercę zbyt wydumany.

Nigdy nie wracaj (Child Lee (właśc. Grant Jim))(UK-Eng-2013); ocena: 4
Osiemnasta książka w serii Jacka Reachera, a moje pierwsze z nim spotkanie. Wrażenia pozytywne, choć pierwsza połowa książki była zdecydowanie ciekawsza. W drugiej połowie kręcimy się w kółko po Los Angeles wraz z Jackiem i jego towarzyszką Susan Turner, zachodząc w głowę czemu miała służyć jego wizyta w tym mieście. Zakończenie też jakoś tak sklecone na prędce i trochę na odczep się. Spodziewałam się czegoś więcej po słynnej serii z Jackiem Reacherem. A może trzeba cofnąć się do pierwszych części, by lepiej poznać Jacka - byłego oficera żandarmerii wojskowej, a dziś wagabundę bez stałego adresu? Jeśli jeszcze wrócę do tej serii, będę ją czytać po kolei.

Romancing the Rockies – Brian Brennan (Can-AB-2005); ocena: 4,5
Zbiór króciutkich esejów opiewających piękno kanadyjskich Gór Skalistch i opowiadających historie o ludziach z nimi związanych. Eseje ułożone są chronologicznie, od pierwszych wizyt handlarzy skór, poszukiwaczy przygód, badaczy flory i fauny, artystów zachwyconych górskimi pejzażami, a z czasem i alpinistów, gdy fama Gór Skalistych dotarła do Europy. Poznajemy wiele niezwykłych postaci i choć opisy ich przygód, czy wkładu w zagospodarowanie dzikich terenów, budowę linii kolejowej i rozwój turystyki, są krótkie, to bogata bibliografia pozwala na dalszy, samodzielny już wybór lektur. Niejeden temat poruszony tutaj postaram się zgłębić w przyszłości. Prawdopodobnie zacznę od opowieści i legend indiańskich związanych z tymi terenami.

CZERWIEC
Your Dog is Your Mirror – Kevin Behan (US-VT-2010); ocena: 4,5
Nowatorskie podejście do treasury psów i niekonwencjonalna interpretacja ich zachowania. Kevin Behan twierdzi, że to nasze emocje są głównym motorem ich behawiorystycznych problemów. Nie byłoby w tym stwierdzeniu nic dziwnego – w końcu emocje to energia, a do teorii Cesara Millana, o tym że psy reagują na naszą energię, zdążyliśmy już przywyknąć. Ale Behan posuwa się dalej w swych domniemaniach. Mówiąc o emocjach ma na myśli nie tylko chwilę obecną i nasze zachowanie, lecz również nierozwiązane problemy i towarzyszące im emocje z przeszłości, które psy wyczuwają i na które reagują.
Kevin Behan zajmuje się głównie hodowlą i tresurą psów policyjnych, ale podejmuje się też terapii zachowań psów z problemami. Ma fenomenalne wyniki w eliminacji psiej agresji. Rozumie psią psychikę i zachowanie jak rzadko kto i być może jest prekursorem nowej psychologii i behawiorystyki psów, a co za tym idzie i nowych metod korekcji ich zachowań. Sama książka napisana jest w sposób trochę zagmatwany. Behan ma dużo wiadomości, ale nie najlepiej radzi sobie z formą przekazu. Szkoda, bo za samo innowacyjne podejście do psów i za wyniki w tresurze należy mu się 6.

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 30.07.2015 06:02 napisał(a):
Odpowiedź na: KWIECIEŃ Poczwarka (Pol-... | yyc_wanda
A propos "Poczwarki" Terakowskiej, to krytykuje się ją za niektóre wyidealizowane obrazy życia dziecka z zespołem Downa. Podobno naprawdę dobrze opisane jest ono w Cela: Odpowiedź na zespół Downa (Sobolewska Anna [filologia]) - prof. Sobolewska opisuje po prostu swoje rzeczywiste rodzinne doświadczenia.
Użytkownik: yyc_wanda 06.08.2015 05:56 napisał(a):
Odpowiedź na: A propos "Poczwarki" Tera... | LouriOpiekun BiblioNETki
„Cela” jest relacją matki upośledzonego dziecka i wyobrażam sobie, że jest to historia mocno osadzona w realiach życia codziennego. Nie sądzę, by Dorota Terakowska miała bliższy kontakt z dziećmi z ZD, chyba że na skwerku osiedlowym, stąd też jej historia jest wymyślona i taka trochę z pogranicza realizmu magicznego. Myślę, że głównym celem tej powieści było zasygnalizowanie, że nawet dziecko niedorozwinięte musi mieć swój własny świat wewnątrznych przeżyć, marzeń i fantazji, którym nie potrafi się z nami podzielić. Te nieporadne próby Myszki, by nawiązać kontakt z otoczeniem, by przekazać to co czuje, wydawały mi się całkiem realistyczne, a przy tym i wzruszające. I być może o to właśnie chodziło autorce, by pokazać nam „dzieci gorszego Boga” z innej perspektywy. By zachęcić nas do tolerancji.