Dodany: 11.11.2009 19:21|Autor: zwierciadło

Radiowe spotkanie z Ewą Stachniak

We wczorajszej audycji radiowej Jedynki, po północy ( czyli już dzisiaj:)) miało miejsce niezwyczajne spotkanie słuchaczy z pisarką, Ewą Stachniak, autorką świeżo wydanej przez Świat Książki historycznej powieści, pod tytułem " Dysonans".
Przez trzy godziny toczyły się bardzo ciekawe rozmowy z pisarką,tłumaczką jej dzieła i słuchaczami, z których pomimo póżnej pory, starałam się nie uronić ani słowa z tak ważnych przekazów prawdziwej erudytki jaką jest pani Ewa...Pisze i opowiada w niezwykły sposób. Najpierw, zanim przystąpiła do pracy nad książką, zakupiła 3 tomy listów Elizy Branickiej, jeszcze nie wiedząc, że będzie pisała o tym, co póżniej nastąpiło...Warsztat literacki dotyczący tej powieści ( jak zresztą każdej jej powieści) będącej w tym przypadku romansem obyczajowym epoki romantyzmu, to solidna, dokładna, mrówcza praca badawcza. Po jej ukończeniu,był jeszcze ciąg dalszy tej pracy przy współpracy z tłumaczką, w e-mailach i telefonach.
Jestem pełna podziwu dla znakomitego pisarstwa Autorki!
Wiem, i pamiętam, że BiblioNETka swego czasu przeprowadziła wywiad z pisarką. Niestety, nie brałam udziału w tym przedsięwzięciu, bo wtedy nawet nie słyszałam o tej pisarce:((
Dziś, jestem usatysfakcjonowana z poznania pani Ewy dzięki tak wspanialej audycji! Cieszę się, że na nią trafiłam.
W powieści występuje też Chopin, co jest dla mnie dodatkową radością...Przede mną spotkanie z tyloma ważnymi postaciami, bohaterami tamtej, tak bliskiej mi epoki...
Autorka dogłębnie, intuicyjnie wnika w ich psychikę,życie, ona po prostu czuje te Osoby! To jest niesamowite:D
Byłam na frapującej lekcji z literatury - z niej te notatki!