Dodany: 30.08.2015 15:15|Autor: delirio

Czytatnik: myśli rozwiane

z "Wywierania wpływu na ludzi" Cialdiniego

Do ulegania cudzym prośbom często dochodzi na skutek działania reguły wzajemności. Jedna z ulubionych i zyskowniejszych taktyk profesjonalistów w zakresie wpływu społecznego polega na tym, aby zaoferować człowiekowi jakąś przysługę przed wyjawieniem własnej prośby.

W wypadku małego zakupu nie idzie o zysk, lecz o wzbudzenie w kliencie zaangażowania. Oczekuje się, że następne, nawet znacznie większe zakupy pojawią się jako naturalna konsekwencja tego pierwszego.

Najskuteczniej zmieniają obraz własnej osoby i przyszłe postępowanie takie rodzaje zaangażowania, które mają charakter aktywny, publiczny u wymagają dużego wysiłku.

Silny wpływ sfilmowanych przykładów jakiegoś zachowania może zostać wykorzystany jako metoda terapeutyczna, np.w przypadku przedszkolaków cierpiących na zahamowania społeczne.

Najbardziej jesteśmy skłonni uznać działania innych za dowód słuszności wtedy, gdy jesteśmy niepewni swego, gdy sytuacja jest niejasna i dwuznaczna, gdy króluje niepewność.

Niepewność - prawa ręka społecznego dowodu słuszności.

Choć podobieństwa małej skali są pozornie nieważne, ich znaczenie polega na tym, że jednak działają na stopień sympatii, jaką obdarzamy innych.

"Powiedziała, że mnie lubi" - choć pomyślana jako żart, wypowiedź ta jest też pouczająca, ponieważ informacja, że ktoś nas lubi, może być zdumiewająco skutecznym czynnikiem nasilającym nasze lubienie tego kogoś.

Jeżeli chcesz, żeby coś zostało zrobione na pewno, masz trzy sposoby: zrobić to samemu, dobrze zapłacić komuś innemu lub zakazać tego swemu nastoletniemu dziecku.