Dodany: 14.09.2015 22:46|Autor: Pok

Czytatnik: Książkowe wspomnienia

Sierpień 2015 cz.3

Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd: Listy z podróży afrykańskiej z lat 1931-1936 (Nowak Kazimierz) (5,5)
Kazimierz Nowak, reporter i podróżnik, przebył samotnie w ciągu pięciu lat całą Afrykę, od północnego wybrzeża do południowego, i z powrotem. Był to iście heroiczny wyczyn, tym bardziej, że autor niniejszych zapisków podróżował z dala od utartych tras i nie korzystał z mechanicznych środków transportu. Przyszło więc mu wędrować pieszo, jechać rowerem, jechać na koniu, na wielbłądzie, płynąć łodzią, a tylko raz przymuszony musiał zdecydować się na kolej. Pięć lat to kawał czasu, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że Kazimierz Nowak zostawił w Polsce rodzinę, a ówczesna sytuacja w kraju nie była najlepsza. Swoją podróż zresztą przypłacił życiem – wycieńczony przez malarię zmarł na zapalenie płuc w niecały rok po powrocie do kraju. Trzeba jednak przyznać śmiało, że zapiski z jego wędrówek są czymś wspaniałym. Świetnie oddają klimat dzikiej Afryki, przemian kolonialnych i trudów wędrówki, na jakie jest narażony samotny podróżnik nieśmierdzący groszem. Autor po prostu pisze jak jest, bez zwracania uwagi na poprawność polityczną.
Całość upiększają liczne ilustrację, które znajdziemy na co drugiej, trzeciej stronie.
Znakomita książka. Bardzo polecam.

Pejzaż moralny: W jaki sposób nauka może określać wartości (Harris Sam) (5-)
Z początku książka bardzo mi się spodobała, później mój zapał nieco ostygł, ale i tak nadal uważam, że jest to lektura godna uwagi. Harris przede wszystkim stara się wykazać, że relatywizm moralny jest nie do zaakceptowania, gdyż nie można zwalać wszystkiego na odmienność kulturową. Jego zdaniem nauka może wykazać, że jedne rzeczy są dla ludzkości lepsze niż inne, że lepiej np. żyć w dobrobycie niż w skrajnym ubóstwie. Stosuje tutaj analogię z medycyną. Powszechnie przyjmuje się, że dłuższe i zdrowsze życie jest lepsze niż krótsze i naznaczone cierpieniem, choć przecież nie istnieją co do tego obiektywne kryteria sprawdzalności. Autor twierdzi, iż identycznie jest z moralnością, iż da się naukowo określić pewne wartości, które prowadzą do szczęśliwszego życia ludzkości i nie powinniśmy się przed tym wzbraniać np. z powodu względów religijnych. Jeśli coś jest złe, to jest, nie zasłaniajmy się zatem religią (w tym przypadku krytyka najczęściej spada na islam).
Harris jest z wykształcenia neurologiem, dlatego oprócz filozofii znajdziemy tu też trochę wiadomości dotyczących ludzkiego mózgu. Warto również na bieżąco czytać obszerne przypisy umieszczone na końcu książki. Zawierają wiele interesujących informacji.