Dodany: 26.09.2015 16:20|Autor: J

Czytatnik: #?!

Halloween po polsku

31.10: Halloween po polsku (antologia; Adamus Szymon, Dąbrowski Krzysztof T., Jones Chepcher i inni)

W ramach upowszechniania w naszym dzikim kraju nowych, świeckich tradycji, w tym przypadku halloween, w roku 2011 ukazał się bezpłatny zbiorek 34, w większości króciutkich opowiadań o zróżnicowanej jakości i czytalności. Autorzy, raczej nieszczególnie znani (no, w każdym razie mi), temat przewodni potraktowali dość swobodnie, zgadzając się chyba co do jednego: historyjki powinny być straszne. Choć prawdę mówiąc, nie wszystkim udało się ten cel osiągnąć. Tak więc mamy tu duchy, zmory i upiory, wampiry, cybernetyczne zombie, mordercze lodówki i obłąkane karły. Kilka utworów mnie zaciekawiło (to te wyróżnione gwiazdką niżej), kilka znudziło. Taka niezobowiązująca lektura do poduszki. Moja ocena: 3,5/6.

A oto spis treści.

1. Kudłata straż (Krzysztof Maciejewski). Schizofreniczny pies ujada na wszędobylskie piekielne zjawy, choć zdaje sobie sprawę, że takim zachowaniem może narobić sobie kłopotu.

2. Świeczki i psoty (Szymon Adamus). Dwójkę dzieci intryguje dziwna sąsiadka zajmująca się dyniami i manekinami. A może czymś jeszcze?

3. Historia z bukietem w tle (Jacek Skowroński). Żal ci tego pogodnego staruszka usiłującego sprzedać bukieciki kwiatów, którego codziennie mijasz w drodze do pracy. Któregoś dnia postanawiasz zrobić mu przyjemność i kupić cały towar. To nie był dobry pomysł.

4. Sekta (Agniaszka Turzyniecka), czyli "ksiądz z siusiakiem".

5. Duch z dzieciństwa (Piter Murphy). Narrator opowiada, jak w dzieciństwie spotkał ducha innego dziecka, jak się okazało, swego zmarłego wujka.

6. Jego wola (Michał Stonawski). Dziadek chciał swoim krewnym pozostawić cząstkę siebie, w sensie zapewne bardziej dosłownym, niż tamci by sobie życzyli.

7. Zjawa (Anna Klejzerowicz). Zamordowany kiedyś przez wieśniaków partyzant teraz straszy pobliskich mieszkańców.

* 8. Confessio (Marek Ścieszek). Dla tej garści staruszek, która jeszcze odwiedza kościoły, nie opłaca się utrzymywać personelu duchownego. W tej parafii sprawę mszy, jak i spowiedzi zdalnie załatwia ksiądz Małachowski. A właściwie system operacyjny Małachowski XP.

* 9. Noc żywych awatarów (Wal Sadow). Rozwijając cmentarny biznes, bohater organizuje następującą "atrakcję". Otóż komputerowo generowane "awatary" zmarłych snują się nieopodal ich grobów, mogąc rozmawiać z nawiedzającymi je krewnymi. Niestety, sprawy wymykają się spod kontroli...

10. Żarłoczne lodówki (Mariusz Zelke). Lubią ludzi!

11. Ostatnia relacja na żywo (Anna Rybkowska). Wampirzyca Adelante, to nieprawdopodobnie bogata autorska megabestsellerów, jednocześnie filantropka i proekologiczna obrończyni zwierząt. W tym świecie nikogo nie dziwi, że w swej posiadłości urządziła "park rozrywki" z salami tortur i nagimi dziewicami (skąd ona tyle ich bierze w dzisiejszych czasach?) którym wypija krew. No cóż, celebrytom wolno więcej.

12. Łapacz snów (Katarzyna Pessel). Czy powtarzający się makabryczny sen to aby na pewno tylko sen?

13. Sklepik czarodzieja (Chepcher Jones). Czarodziej w czarownym domku. Autorka na oko dwunastoletnia.

14. Pakt z Pierrotem (Krzysztof Maciejewski). Bohater cierpiący z powodu śmierci swojej ukochanej dostaje propozycję: może ponownie przeżyć wybrany dzień z nią w zamian za resztę swego życia. Zgadza się, jednak pod koniec tego dnia zaczyna żałować swojej decyzji. Ale jest już za późno.

* 15. Equnqulus (Romuald Pawlak). Średniowiecze. Podróżnik na dorodnym wierzchowcu trafia do zamczyska, którego włodarz-karzeł baron von Ott prowadzi w lochach upiorne eksperymenty biologiczne. Jak nietrudno się domyślić, gość szybko stanie się ofiarą swego gospodarza, a i koń będzie miał w tym swój niemały udział.

* 16. Tajemnica Albionu (Kinga Joanna Ochendowska). Średniowieczna Anglia. Templariusze, arka przymierza i czarna ospa. W takiej scenerii dowiadujemy się, iż Bóg Żydów i chrześcijan nie bez powodu zazdrośnie strzeże swego imienia...

* 17. Demoniada, czyli Pan życia i śmierci (Agnieszka Lingas-Łoniewska). Profesor historii od czasu do czasu pragnie stać się "panem śmierci" jakiejś kobiety. Ostatnia, z którą spotyka się od kilku miesięcy, ma umrzeć tego wieczora. Ale niespodziewanie role się odwracają...

18. Do domciu!!! (Krzysztof Dąbrowski) Sześciolatka rozczarowana kłótliwymi rodzicami wypowiada nieopatrznie pewne życzenie.

* 19. Niania (Daniel Koziarski). Porzucona w dzieciństwie psychopatyczna niańka postanawia zemścić się na matce krzywdząc swoją przyrodnią siostrzyczkę.

20. Matczyna miłość (Karolina Wilczyńska). Bezdzietne małżeństwo adoptuje "dziką" pięciolatkę, której potrzeba dużo miłości. Jak się jednak okazuje, dziewczę ma apetyt nie tylko na miłość...

21. Ale wciąż żyję (Rafał Kuleta). Opowiadanie antyaborcyjne.

22. Dziecko Rosemary (Marusz Zielke). Komu odwaliło po obejrzeniu znanego horroru - jej czy jemu?

23. Autostopowiczka (Anna Rybkowska). Nie trzeba chyba dodawać, że widmowa.

24. Pierwszy właściciel (Agnieszka Turzyniecka). Czy pierwszy właściciel domu, samobójca, ma coś wspólnego z odgłosami dochodzącymi z piwnicy?

25. Duch (Karol Kłos). Latarnika nawiedza duch jego poprzednika, który zginął w wywołanym przez siebie pożarze. Ale może to tylko zwidy wywołane przez czad z niesprawnego pieca?

26. Topielec (Katarzyna Szewczyk). Narrator, w młodości wciągnięty na krótko pod wodę przez topielca, niechętnie patrzy na poczynania swojej dorosłej już córki, która z koleżankami postanowiła pobawić się w wywoływanie duchów. Złe przeczucia się potwierdzają i w efekcie bohater sam dołącza do grona topielców.

* 27. Tama (Marek Ścieszek). Ośmiolatek na wakacjach u wujostwa poznaję grupkę chłopców. Ci zdradzają mu swoją "tajemnicę": pokazują starą tamę pomiędzy jeziorami. Jak się wkrótce okazuje, jego nowi przyjaciele nie żyją już od jakiegoś czasu.

28. Moja własna klątwa (Chepcher Jones). Planowany hotel ma powstać w przeklętym dawno temu miejscu.

29. Epitafium na dwa słowa (Kornelia Romanowska). Nowa właścicielka hotelu staje się ofiarą ducha poprzednika, który popełnił samobójstwo.

* 30. Nikczemnik - Władca Ciemności (Antonina Kostrzewa). Młody (ale tylko fizycznie) kandydat na maga, by osiągnąć kolejny stopień zawodowego rozwoju, musi złapać sobie ducha i wystawić go do walki. Pomaga mu gadająca magiczna księga.

* 31. Zmałpienie (Krzysztof Dąbrowski). Cyniczny psychoterapeuta wprowadza pacjentkę w stan hipnozy i odkrywa istotę duszy: to nie żadne "tchnienie boże", ale obce istoty z innego wymiaru, pasożytujące na ludziach i traktujące ich zupełnie przedmiotowo. A gdy znudzeni goście opuszczają ziemię, następuje tu prawdziwe zmałpienie...

32. Ośla ława (Adrian Miśtak). Czy częstotliwość przebywania w oślej ławce ma wpływ na rozwój paskudnej choroby straszliwie deformującej dziecięce ciała?

33. Stwórca cieni, mistrz przemian (Romuald Pawlak). Kontynuacja przygód barona von Otta, którego nawiedza kolejny podróżnik. Ale tym razem to on ma swoje plany wobec karła.

34. Mgła (Anna Klejzerowicz). Dziwne zdarzenie w domu pod lasem. Właścicielka spotyka samą siebie, najpierw z perspektywy siebie nr 1, potem – siebie nr 2.