Dodany: 26.11.2009 18:50|Autor: chjena

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Ulica Rajskich Dziewic
Wood Barbara

1 osoba poleca ten tekst.

Kobiety, islam, historia...


Po przeczytaniu "Może dziś nikogo nie zabiję" patrzyłam na kolejną pozycję w arabskim klimacie dość sceptycznie. Bardzo szybko okazało się, że nigdy, w żadnym wypadku, nie należy porównywać książek o podobnej tematyce dwóch różnych autorek.

"Ulica Rajskich Dziewic" to przepiękna, pełna egipskiego słońca i zmysłowości powieść traktująca o rodzie Raszidów. Jej niezaprzeczalny atut stanowi doskonałe świadectwo arabskich zwyczajów i islamu, jakiego jeszcze nie znamy - religia ta nie jest przedstawiona (jak zwykle) jako fanatyzm i zaślepienie, lecz obrazuje miłość do Allaha i poszanowanie zasad właśnie z tej miłości. Na tle rygorystycznych zasad islamu wspaniale prezentują się stosunki rodzinne - Raszidowie, wbrew samym sobie, nigdy nie zapominają o wygnanych córkach, które "splamiły honor rodziny".

Ponadto to cudowny obraz kobiet w różnym wieku, z różnych środowisk - poczynając od arystokratycznej, konserwatywnej Amiry, poprzez starającą się zaadaptować do egipskiej kultury Brytyjkę Alicję, na odrzucającej tradycję tancerce Kamelii kończąc. Można odnieść wrażenie, że "Ulica Rajskich Dziewic" jest swoistą telenowelą - owszem, momentami trudno połapać się, kto jest czyim dzieckiem, ale w żadnym razie koligacje te nie męczą ani nie denerwują, co zdarza się w serialach typu "Moda na sukces". Pomieszanie z poplątaniem stanowi część arabskiej kultury i absolutnie nie razi na kartach książki.

Barbara Wood wykorzystuje również elementy historii Egiptu po II wojnie światowej. Czytelnik kończy powieść bogatszy o wiedzę na temat konfliktów religijnych, a także sytuacji gospodarczej północnej Afryki.

Czytałam z zapartym tchem w każdej wolnej chwili. Aż trudno mi było momentami uwierzyć, że autorką jest Brytyjka, tak wspaniale oddała atmosferę Kairu. Z pewnością sięgnę po inne pozycje jej autorstwa.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 6240
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 6
Użytkownik: bogna 01.12.2009 15:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Po przeczytaniu "Może dzi... | chjena
Cieszę się, że napisałaś o tej książce. Ja też się nią zachwyciłam i dałam szóstkę. Inne książki tej autorki, a też od razu po nie sięgnęłam, oceniłam niżej :-)
Użytkownik: twardejajko 01.12.2009 21:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieszę się, że napisałaś ... | bogna
Konstancjo, dobra recenzja, aczkolwiek dodałabym trochę cytatów zachęcajacych do lektury.
pozdrawiam Barbara S.
Użytkownik: embar 04.12.2009 22:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Po przeczytaniu "Może dzi... | chjena
Połknęłam ją szybko- powojenna historia Egiptu była fascynująca.
Użytkownik: temm 05.12.2009 18:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Po przeczytaniu "Może dzi... | chjena
Ksiażka jest rewelacyjna.Była to pierwsza ksiażka tej autorki ,którą przeczytałam.Zgadzam sie z recenzją całkowicie.Niestety nie wszystkie jej powieści są na tym samym poziomie.Niestety nie zawsze autorka ma dobrą venę,a wydawnictwo czeka........
Użytkownik: Caro174 09.12.2009 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Po przeczytaniu "Może dzi... | chjena
Zachęcona tą recenzją sięgnełam po książkę i tak jakoś wieczór przemienił mi się nagle w noc późną;-) Wciągająca saga rodzinna, ciekawe potrety kobiet, chociaż całość ma w sobie coś z kina Bollywood.
Użytkownik: asiek2701 20.02.2012 17:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Po przeczytaniu "Może dzi... | chjena
Ta saga ociepliła mi chłodne zimowe wieczory. Piękna. Dałam szóstkę.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: