Dodany: 07.11.2015 19:29|Autor: Popkulturka

Książka: Smoczy łeb
Low Robert

Wiking nad Wisłą

Robert Low po raz kolejny udowadnia, że dysponuje prawdopodobnie najrozleglejszą wiedzą na temat wikingów wśród wszystkich pisarzy gatunku. Jego historie są spójne, podparte realiami, brutalne, a także niezwykle wciągające. Ogromną ich zaletą jest – a zauważyłem to dopiero przy poprzedniej części – możliwość lektury tomów w dowolnej kolejności. Co prawa w pierwszym poznajemy bliżej drużynę wikinga, ale nie ma większego znaczenia, o których przygodach aktualnie czytamy – każda powieść od początku do końca stanowi swego rodzaju osobny rozdział.

Zachwyca styl – autor miejscami podpiera się kolokwialnym słownictwem, jest to jednak zrozumiałe ze względu na tematykę, jaką porusza. Tworząc niesamowity i typowy dla brutalnego średniowiecza klimat Low sprawia, że jego opowieść fascynuje. Nie jest ona jednak wolna od wad – niektóre dylematy bohaterów po prostu porażają głupotą.

Generalnie stwierdzam, że chociaż to już czwarta część, autor nadal utrzymuje wysoki poziom. Zaletami powieści Roberta Lowa są język, łatwe i udane łączenie historii z fantastyką, liczne odniesienia do mitologii, włączanie bohaterów do kluczowych wydarzeń historycznych.

To jeszcze nie ostatni tom sagi – niedługo bohaterowie pojawią się w kolejnej książce, tym razem wracając w rodzinne strony. Może i lepiej. A tymczasem polecam „Smoczy łeb”!