Dodany: 19.12.2009 18:42|Autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki

Filozofia? - jakże ciekawe jest myślenie!

Zazwyczaj kiedy sięgamy po tekst filozoficzny, ogarniają nas sprzeczne uczucia: nuda, niezrozumienie, pokora przed potęgą myślenia, wreszcie ciekawość, czy czegoś nowego można jeszcze dokonać w ludzkim myśleniu. Okazuje się, że nie tylko można, ale w sposób niezwykle zręczny, przystępny i pasjonujący.

Oto seria wykładów o kluczowych dla ludzkości sprawach, o których napisano tomy, z których powodu się ludzie zabijali i osiągali szczyty sprawności intelektualnej. Kołakowski podał je - może przewrotnie - na małej tacce wykładów. Przekazał w pigułce najważniejsze kwestie nurtujące ludzi od czasu, kiedy zaczęli formułować myśli.

W krótkich, jakże sprawnie i czytelnie napisanych tekstach nie tylko przedstawia poglądy, ot, choćby na tolerancję, Boga, matematyki i mistycyzm, lecz również pokazuje, jak o tych sprawach można myśleć i wyciągać wnioski. Wnioski, które w wielu wykładach mają wspólny mianownik: zdrowy rozsądek i umiar. Pomiędzy wybaczaniem a zemstą, tolerancją a fanatyzmem, bogactwem i nędzą powinna - wykłada autor - zaistnieć pewnego rodzaju równowaga, której podstawą będzie aktywna rola rozumu oceniającego nasze uczynki.

Można czytać "Mini wykłady o maxi sprawach" właściwie nieustannie i za każdym razem znajdzie się dla siebie nie tylko coś ciekawego, lecz także odkryje się sposób rozumowania, przypomni się sobie logikę i umiejętność wyboru zagadnień, które pozwolą wyciągnąć z przedmiotu rozważań syntetyczne wnioski.

Tych kilkadziesiąt wykładów jest znakomitym wstępem do zanurzenia się w otchłanie ludzkiej myśli. Dzięki nim można polubić filozofię i filozofów, tych, którzy są mistrzami słowa.