Dodany: 03.01.2010 13:05|Autor: nisha

Ogólne> Matury

Portret ojca w literaturze - literatura przedmiotu

Zawsze tylko odpowiadałam w tym zakątku forum na pytania innych, a dzisiaj nadszedł czas, gdy sama zwracam się do Was z prośbą o podpowiedzi.

Temat mojej prezentacji maturalnej brzmi: "Portret ojca w literaturze. Omów na wybranych przykładach".

Do literatury podmiotu wybrałam:
- Ojciec Goriot (Balzac Honoré de (Balzak Honoriusz))
- Gnój (Kuczok Wojciech)
- Piąte dziecko (Lessing Doris)
- Zabić drozda (Lee Harper)

Mam duży problem z dobraniem literatury przedmiotu, bo poza "Ojcem Goriot" książki nie są i nie były lekturami, są też stosunkowo nowe. O ile się orientuję, nie znajdę żadnych opracowań. W związku z tym proszę o pomoc - jeżeli spotkaliście się z pracami zbiorowymi lub artykułami z czasopism, które mogłabym wykorzystać, podpowiedzcie mi. Będę wdzięczna również za inne podpowiedzi, co jeszcze mogłabym wykorzystać jako literaturę przedmiotu.
Użytkownik: Leleth 03.01.2010 22:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Zawsze tylko odpowiadałam... | nisha
Prawde mówiąc jestem nieco zdziwiona doborem literatury, a właściwie tym jak sobie ją utrudniasz. Portret ojca pojawia się w każdej epoce literackiej, czyli w skład może wchodzić sporo lektur.
Podam Ci kilka przykładów które ja bym wybrała:

1 - Biblia
a)Abraham- przedkłada miłość do Boga nad miłością do syna. Stwórca poruszony jego oddaniem pozwala mu zachować przy życiu ukochanego potomka.
b)przypowieść o synu marnotrawnym - pokazanie ojca który kocha swoje dziecko bez względu na wszystko i zawsze jest w stanie mu wybaczyć i przyjąć z powrotem

2 - Mitologia
a)Kronos - pradawny władca, okrutny despota. Aby zachować władze posuwa się nawet do pożarcia swoich dzieci
b) Dedal - kochający ojciec, jednak nie potrafił ustrzec syna przed tragedią do której sam się przyczynił

3 - Iliada
a)Priam - ojciec, dla którego dzieci są największą miłością. Nie bacząc na własny status władcy, upokarza się przed Achillesem, by ten pozwolił wydać i pogrzebać godnie ciało jego syna, Hektora.

4 - Treny Jana KOchanowskiego
Zapis tragedii ojca dla którego śmierć dziecka staje się zdarzeniem, które wstrząsa ustabilizowanym fundamentem jego światopoglądu.

5- Pan Tadeusz
a)Stolnik Horeszko - jest patriotą, jednakże silne przywiązanie do tradycyjnych wartości sprawia, że za nic ma on marzenia własnej córki i nie potrafi uszanować uczuć kochającego ją człowieka

6 - Henryk Sienkiewicz
a) Jurand ze Spychowa- dumny rycerz, który jednak potrafi się zgodzić na upokorzenia i poniżenie, aby tylko móc uratować swoją ukochaną córkę

Chyba tyle powinno Ci na początek wystarczyć, a naprawdę jeszcze sporo przykładów pozostało do wybrania :)

Użytkownik: matyldaaa 29.01.2010 01:26 napisał(a):
Odpowiedź na: Zawsze tylko odpowiadałam... | nisha
Znalazłam takie pozycje odnośnie ojcostwa w opracowaniach, ale to już sama musisz je przejrzeć i sprawdzić, czy coś Ci pasuje:

LITERATURA:

1. Arcimowicz K., Obraz mężczyzny w Katechizmie Kościoła Katolickiego, Problemy Rodziny 2000, nr 2-3
2. Arcimowicz K., Obraz mężczyzny w polskich mediach. Prawda – fałsz – stereotyp, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2003
3. Arcimowicz K., Obraz ojca w polskich mediach, Niebieska Linia, nr 1, 2004, wydanie internetowe.
4. Augustyn J., Ojcostwo. Aspekty pedagogiczne i duchowe, Wydawnictwo WAM, Kraków 1999
5. Badinter E., Historia miłości macierzyńskiej, Oficyna Wydawnicza Volumen, Warszawa 1998
6. Badinter E., XY tożsamość mężczyzny, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 1993
7. Borzan S., Postawa ojca wobec dziecka a jego popularność w klasie szkolnej, [w:] Grabarz A., (red.) Horyzonty ojcostwa, Instytut Teologiczno-Pastoralny im. Bł. Bp. J.S. Pielczana, Rzeszów 2000
8. Brzozowski P., Postawy wychowawcze rodziców a agresywność dzieci, [w:] Pospiszyl K., Z badań nad postawami rodzicielskimi, UMCS, Lublin 1988;
9. Budrowska B., Macierzyństwo jako punkt zwrotny w życiu kobiety, Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej, Wrocław 2000
10. Dąbrowska-Caban Z., Rodzina polska u progu XXI wieku, Problemy Rodziny, nr 4, 1999,
11. Delumeau J., Roche D. (red.) Historia ojców i ojcostwa, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1995
12. Duch D., O władzy w rodzinie. Prace w domu a równość związku, [w:] Fuszara M. (red.), Kobiety w Polsce na przełomie wieków. Nowy kontrakt płci?, Instytut Spraw Publicznych, Warszawa 2002;
13. Eichelberger W., Zdradzony przez ojca, Wydawnictwo Do, Warszawa 1998
14. Grochocińska R., Życie dziecka w warunkach tymczasowej i stałej separacji matki i ojca, Uniwersytet Gdański, Gdańsk 1992
15. Guzikowski W., Porody rodzinne we współczesnym położnictwie, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Wrocław 2002,
16. Jaworowska A., Mężczyzna jako ojciec: predyspozycje do rodzicielstwa i uwarunkowania funkcjonowania w tej roli. Przegląd badań, Psychologia Wychowawcza, nr 5, 1985
17. Kasprzak T., Tajemnica ojcostwa, Niebieska Linia, nr 1, 2004, wydanie internetowe.
18. Kruczyński W., Patriarchat jako źródło przemocy, Niebieska Linia, nr 1, 2004, wydanie internetowe.
19. Kukołowicz T., Sytuacja wychowawcza w nowych kategoriach rodzin w okresie transformacji ustrojowej, [w:] Ziemska M., Rodzina współczesna, Wydawnictwo UW, Warszawa 2001
20. Meany J., Feministyczny atak na ojcostwo, [w:] O godność ojcostwa, materiały z Międzynarodowego Kongresu, Wydawnictwo Diecezji Pelpińskiej, Gdańsk 2000,
21. Mierzwiński B., Istotna rola mężczyzny we wspólnocie życia rodzinnego, Wrocław 1988 s. 177; Risé C., Ojciec. Niezgoda na nieobecność, Jedność, Kielce 2005
22. Nogaj B., Problemy samotnych ojców wychowujących dzieci w wieku przedszkolnym, Problemy Rodziny, nr 3, 2001
23. Pluta A., Wychowawcza rola ojca we współczesnej rodzinie, Problemy Rodziny, nr 5. 1980.
24. Pospiszyl K., Czy zmierzch rodziny patriarchalnej?, Problemy Rodziny nr 6, 1996
25. Pospiszyl K., Kontrowersje wokół ideału męskości, Problemy Rodziny 1998, nr 2.
26. Pospiszyl K., O miłości ojcowskiej, Instytut Wydawniczy CRZZ, Warszawa 1976
27. Pospiszyl K., Ojciec a rozwój dziecka, Wiedza Powszechna, Warszawa 1980
28. Pulikowski J., Warto być ojcem, Inicjatywa Wydawnicza „Jerozolima”, Poznań 2002
29. Regosz-Kaczkowska M., Minowski P.,. Uczestnictwo ojca w porodzie, Problemy Rodziny, nr 6, 2000.
30. Schon L., Synowie i ojcowie. Tęsknota za nieobecnym ojcem, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2002
31. Sitarczyk M., Międzypokoleniowa transmisja postaw wychowawczych ojców, Wydawnictwo UMCS, Lublin 2002.
32. Stojanowska W., Władza rodzicielska pozamałżeńskiego i rozwiedzione ojca. Studium socjologiczno-prawne, Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, Warszawa 2000
33. Śledzianowski J., Ach! Ten tata…, Karad, Kielce 2000
34. Śledzianowski J., Zranione ojcostwo, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Kielce 1999.
35. Witczak J., Ojcostwo bez tajemnic, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987
36. Wolicki M., Mechanizm identyfikacji w kontakcie dziecka z ojcem, Problemy Rodziny, nr 1, 1983
37. Wolicki M., Mechanizm modelowania w kontakcie ojca z dzieckiem, Problemy Rodziny, nr 2, 1983
38. Wolicki M., Ojciec a zaburzenia psychoseksualne u dziecka, Problemy Rodziny, nr 4, 1983
39. Wolicki M., Rola ojca w rodzinie, [w:] Grabarz A., Horyzonty ojcostwa, Rzeszów 2000
40. Wolińska J. M., Wpływ postaw wychowawczych rodziców na aspekt opisowy, wartościujący i normatywny obrazu własnej osoby ich dzieci w wieku dorastania; [w:] Pospiszyl K., Z badań nad postawami rodzicielskimi, UMCS, Lublin 1988;
41. Ziemska M., Rodzina a osobowość, Wiedza Powszechna, Warszawa 1979
42. Znaniecki F., Socjologia Wychowania, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001