Dodany: 04.01.2016 12:20|Autor: Fiona54

Czytatnik: Takie sobie...czytanie

Świat, jakiego nie znamy

Książka napisana pod pseudonimem Laila Shukri jest pozycją ważną, bo taką, którą zwę dydaktyczną. W mojej ocenie największą wartością i zaletą książki Byłam służącą w arabskich pałacach (Shukri Laila (pseud.)) jest to, że pokazuje nam świat, którego nie znamy, o którym nie myślimy, którym się nie zajmujemy i tylko czasami prasa donosi o jakichś dramatycznych wydarzeniach, traktując je jako ciekawostkę.

Powieść opowiada los kobiety z Indii, która jako mała dziesięcioletnia dziewczynka została przez matkę wysłana do Kuwejtu do pracy jako służąca. Bibi pracuje ciężko, ponad siły, nie ma praw lub nie zna ich i jest zdana tylko na swoich sponsorów. Jeśli okażą się uczciwymi ludźmi, może być znośnie, jeśli nie, może wydarzyć się wszystko, bo służące z Indii, Filipin i innych biednych krajów regionu, są traktowane jak niewolnice. Nie polepsza ich sytuacji fakt, iż w kulturze arabskiej kobieta ma bardzo niską pozycję.
Akcja toczy się na przełomie lat 80. i 90. ale zdaje się czytelnikowi, jakby w poprzednim stuleciu. Sytuacja biednych kobiet w Indiach, to temat oddzielny i bardzo poruszający. Niedawno prasa informowała o licznych gwałtach na młodych kobietach. Okrucieństwo i powszechność tego czynu oraz zbyt słabe potępienie go przez opinię publiczną jest dla nas sytuacją co najmniej niezrozumiałą.

Książka sprawia na mnie wrażenie napisanej z zamysłem przedstawienia wszystkich problemów związanych z niewolniczą pracą kobiet w krajach arabskich i nie wiem czy postać Bibi jest autentyczna. Możliwe, że opowieść została skompilowana z kilku innych, tak, by jak najmocniej poruszyć europejskiego czytelnika. Świadczyć o tym mogą choćby wtrącenia na temat sytuacji ogólnej na bliskim wschodzie lub opowieści pochodzące spoza doświadczenia głównej bohaterki. To jednak nie umniejsza wartości książki. Przeciwnie, czyni ją bardziej zrozumiałą.

Zakończenie opowieści dość nieoczekiwane, ale tak też bywa w życiu. Ważne, by zamożna Europa pamiętała o tym, że w naszych czasach także zdarza się niewolnictwo.

Byłam służącą w arabskich pałacach (Shukri Laila (pseud.))