Dodany: 02.02.2016 12:40|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Książki Roku 2015 według magazynu KSIĄŻKI

Nagrody magazynu KSIĄŻKIPo raz czternasty przyznano Nagrody Magazynu Literackiego KSIĄŻKI. Co miesiąc zespół redakcyjny cztery publikacje  wyróżniał tytułem Książki Miesiąca. W ten sposób w ciągu całego roku powstała lista 48 pozycji, z których pięć otrzymało tytuł Książki Roku.

Nagrodzone zostały: Mała zagłada (Janko Anna), Turniej cieni (Cherezińska Elżbieta), Pływak (Zander Joakim)Miłosz w Krakowie (Kosińska Agnieszka) oraz 966: Chrzest Polski (Ożóg Krzysztof) (Biały Kruk).

Dwie Specjalne Nagrody otrzymały: Lwów: Dzieje miasta (Czarnowski Ryszard Jan, Wojdecki Eugeniusz) (Jedność) oraz Historia książki: Od glinianych tabliczek po e-booki (Cave Roderick, Ayad Sara).

Po raz pierwszy przyznano nagrodę Audiobook Roku 2015 – dostała ją „Diuna” Franka Herberta (Rebis i Audioteka.pl).

Tytuł Wydawcy Roku 2015 zdobyło Wydawnictwo Bellona za wkład w promocję książek historycznych.

W tym roku redakcja Magazynu Literackiego Książki przyznała również nagrodę Człowiek Roku 2015. Otrzymał ją ks. Roman Szpakowski za niestrudzoną pracę na rzecz popularyzowania książek o tematyce religijnej.