Dodany: 21.02.2016 10:38|Autor:

Książka: Cudowna
Nesterowicz Piotr
Notę wprowadził(a): NiKiFoR

Seria reporterska

Seria premierowych książek reporterskich. Autorzy uznani i debiutanci. Książki polskie i tłumaczenia książek zagranicznych. O tym, co nas dziwi, co boli, czego nie rozumiemy, o czym nie mamy pojęcia, choć wydarzyło się tuż obok - lub na drugim końcu świata, na który nigdy nie dotrzemy.

Piotr Nesterowicz (ur. 1971). Ukończył Organizację i Zarządzanie na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, gdzie w 1999 roku obronił doktorat. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Pracował jako konsultant, kierował firmami telekomunikacyjnymi, jest autorem książki "Organizacja na krawędzi chaosu" (2000). Pisze eseje i reportaże ("Akcent", "Duży Format", "Twórczość", "Tygodnik Powszechny"), wydał zbiór reportaży "Ostatni obrońcy wiary" (2012). Jest również autorem opowiadań fantasy ("Nowa Fantastyka", fantastykapolska.pl) oraz powieści fantasy "Piasek" (2013).

"Niesamowita historia nieznany rozdział dziejów PRL.
Dopóki nie przeczytałem książki Piotra Nesterowicza, nigdy nie słyszałem o cudzie zabłudowskim – objawieniu Matki Boskiej na podlaskiej wsi w ponurych czasach gomułkowskich. Co jest dowodem na to, ile niezwykłych opowieści wciąż skrywa nasza historia współczesna. Polskich reporterów czeka jeszcze mnóstwo pracy.
W 1965 roku władza podjęła brutalną walkę z ludową religijnością za pomocą aparatu przemocy, co pokazuje, jak już wówczas była słaba, a nie silna, a także to, jak bardzo obawiała się potęgi mitu Matki Boskiej w społeczeństwie. Z Matką Boską, szczególnie jeśli stoją za nią Polacy, żadna władza nie wygra".

Krzysztof Varga

"»Zezwalam na użycie płaczących« – dlaczego to ja nie znalazłem tego zdania? Dlaczego nie ja napisałem tę książkę?"

Mariusz Szczygieł (z zazdrością)

Jadwiga miała czternaście lat, gdy objawiła jej się Matka Boska. Na łąkę w Zabłudowie przybyli pielgrzymi, a za nimi – funkcjonariusze milicji. Wierni pragnęli być świadkami objawienia, zaś władze robiły wszystko, żeby nie dopuścić do narodzin kultu. Wkrótce nie tylko komuniści, ale również sąsiedzi zwrócili się przeciwko Jadwidze – rozczarowani, że ich zabłudowski cud był za mało "cudowny". Wiara w objawienie zgasła po kilku miesiącach, zawiść ludzi trwa od pięćdziesięciu lat. A Jadwiga nadal cierpliwie powtarza słowa, które usłyszała na łące od Matki Boskiej.

[Dowody na Istnienie, 2014]