Dodany: 24.03.2016 10:23|Autor: aprilka

Redakcja BiblioNETki poleca!

Książka: Billy Milligan
Keyes Daniel

Jedna głowa – 24 mózgi


Lubię w książkach ładne okładki. "Człowiek o 24 twarzach" (Wielka Litera, 2015) już przy pierwszym spojrzeniu mnie zaintrygował. Co ciekawe, nie jest to nowość, a wznowienie polskiego wydania z roku 2001; wtedy ukazał się pod tytułem "Billy Milligan".

Historia przedstawia losy Williama Milligana – pozornie zwykłego młodego człowieka, mającego już wcześniej do czynienia z przestępstwami, który zostaje oskarżony o serię gwałtów. Dowody, odciski palców czy rozpoznanie przez ofiary, są niepodważalne. Oskarżyciel widzi prostą, łatwą do wygrania sprawę w sądzie. Wtedy na światło dzienne wychodzą nowe fakty, a mianowicie, że oskarżony jest chory psychicznie. Wiele osób sądzi, iż to jego sposób na uniknięcie kary oraz ucieczka przed konsekwencją swoich działań. Obserwacje i badania najlepszych psychiatrów wykazują, że Billy cierpi na rozszczepienie osobowości. Wpłynęły na to traumatyczne doznania w dzieciństwie, a pojawianie się kolejnych osobowości miało chronić i pomagać przetrwać osobowości podstawowej, która długo nie zdaje sobie sprawy z istnienie innych, a jedynie ma świadomość, że czas gdzieś jej ucieka. Każda z nich jest niepowtarzalna, zarówno pod względem wyglądu, jak i zachowania czy uzdolnień: Artur – inteligentny, wykształcony Anglik, Ragen – Jugosłowianin lubiący broń i walkę, Allen – charyzmatyczny oszust grający na bębnach, Danny – nieśmiały i lękliwy 14-latek, Christene – trzyletnia dziewczynka... a to dopiero kilka z osobowości mieszkających w Billym. Cała historia jest tak nieprawdopodobna, że aż trudna do zmyślenia.

Książka składa się z dwóch części. Pierwsza opisuje działania policji, odczucia ofiar, ujęcie sprawcy, przygotowania do procesu, wyrok. Druga przedstawia wydarzenia od strony oskarżonego oraz jego próby panowania nad własnymi działaniami czy zmagania z samym sobą w gorszych chwilach. Dla czytelnika niektóre momenty mogą być śmieszne, np. zakup biletu przez jedną z osobowości i podróż do miejsca, w którym pozostałe wcale nie chcą być. Główny bohater budzi współczucie i sympatię, sprawia, że kibicujemy mu w jego walce z sądownictwem, politykami, świadomością społeczną. Na tle wydarzeń został też pokazany amerykański system penitencjarny oraz ówczesna opieka psychiatryczna.

Powieść nie jest łatwa, czasami budzi sprzeczne emocje, ale warto po nią sięgnąć.

Szukając informacji o tym, jak potoczyły się dalsze losy Billy'ego i czy ostatecznie udało mu się w pełni wyzdrowieć, znalazłam niestety taką, że zmarł w Domu Opieki w Columbus, w Stanie Ohio 12 grudnia 2014 roku.

Przypuszczam, że wznowienie książki wywołała poniekąd planowana ekranizacja. Na odtwórcę głównej roli typowany jest Leonardo Di Caprio.


(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1610
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: