Dodany: 02.04.2016 17:07|Autor:

James Schuyler (1923-1991) urodził się w Chicago, przez dwa lata studiował anglistykę w Bethany College, po wojnie dużo podróżował po Europie. W latach 1947-1949 przebywał we Włoszech, gdzie przez krótki czas był sekretarzem W.H. Audena. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych pracował w Museum of Modern Art. Obok Franka O'Hary i Johna Ashbery'ego zalicza się go do najważniejszych poetów Szkoły Nowojorskiej. W 1981 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera za tom "The Morning of the Poem". Oprócz licznych zbiorów wierszy opublikował trzy powieści: "Alfred and Guinevere" (1958), "A Nest of Ninnies" (1969, wspólnie z Ashberym) i "Co na kolację?" (1978), oraz kilka sztuk teatralnych.

Seria "Nowy Kanon" została przygotowana we współpracy z "The New York Review of Books".

Lata 70. na amerykańskiej prowincji. Dwa małżeństwa, jedna wdowa, dwóch dorastających chłopców, starsza pani, kot i pies. Wizyty, rewizyty, brydż, zakupy. Uzależniona od alkoholu Lottie postanawia się leczyć. Terapia w towarzystwie gburowatego właściciela sieci aptek, nieznośnej hipiski i kilku pogrążonych w depresji gospodyń domowych sprawia wrażenie dziwacznej farsy, ale Lottie powoli dochodzi do siebie. Tymczasem jej mąż wplątuje się w romans. Telenowela? Skąd. Cudzysłów otwiera się jeszcze przed tytułem.

"Podczas lektury jest nam chyba dużo bardziej do śmiechu niż do jego przeciwieństwa. I nie jest to w swojej istocie śmiech złośliwy. Na tym zapewne polega osobliwa skuteczność tej jakby alchemicznej receptury Schuylera [...] – chodzi być może o połączenie humoru ze współczuciem dla nawet najbardziej miałkich losów »śmiesznych ludzi«, tudzież zaciekawieniem wielorakimi przejawami choćby najbiedniejszego czy najbardziej sponiewieranego życia".

Andrzej Sosnowski

"Ta proza jest jak najlepsza poezja: świeża, zadziwiająca, pomysłowa i jasna".
Kenneth Koch

"Wspaniała powieść, smutna i wesoła zarazem: ma w sobie coś z »Pani Bovary« i »Gotowych na wszystko«."
John Ashbery

[W.A.B., 2012]