Dodany: 10.04.2016 20:55|Autor: Shineca

KWIECIEŃ 2016

1. Łabędzie Leonarda (Essex Karen)

Ocena: 5,0

Naprawdę dobra powieść historyczna. Losy dwóch niezwykłych sióstr w fascynującej Italii schyłku XV wieku. Choć wiele się dzieje (wojny, spiski, romanse, zdrady i wszystko to co się wówczas na europejskich dworach działo), tempo narracji jest spokojne. Nacisk nie jest bowiem położony na zaskakujące zwroty akcji, ale przeżycia wewnętrzne bohaterów. Sporo miejsca autorka poświęca też sztuce, zwłaszcza tytułowemu malarzowi.
Olbrzymim plusem jest to, że autorka ściśle trzyma się faktów i opisuje faktyczne wydarzenia, nie dopowiadając sobie niczego z własnej wyobraźni. Nie odbiera to jednak powieści barwności i sugestywności. Może nie zostałam zupełnie "zatopiona" w lekturze, ale całość była i interesująca i pouczająca, więc mocno polecam.

2. Awantura w salonie gier (Mull Brandon)

Ocena: 4,5

Ciut słabsza niż pierwsza cześć serii, ale wciąż bardzo dobra pozycja dla wszystkich, którzy mają w sobie coś z dziecka ;) Największy plus to świeże, zaskakujące pomysły fabularne, wśród których największą perełką jest wątek Lindy. Niektóre motywy miały niewykorzystany potencjał (np. grupowa rywalizacja która niszczy przyjaźń), ale rozumiem że wtedy zrobiłoby się zbyt poważnie jak na książkę kierowaną dla dzieci w wieku podstawówkowym. Nieco drażniło mnie, że Nate został wykreowany na głównego herosa (zdecydowanie wolę, kiedy końcowe pokonanie Zła jest zasługą współpracy grupowej). I zakończenie było zbyt przesłodzone. Ale to drobiazgi. Mull w tej książce i uczy i bawi, sprawiając że jej lektura jest wartościową rozrywką. I o to chodzi.