Dodany: 17.02.2010 18:35|Autor: Marwi

Ogólne> Matury

Groza i tajemniczość – od E.A.Poe po S.Kinga.


Witam

W tytule wątku znajduje się temat mojej pracy maturalnej.Absolutnie nie chcę żeby ktoś mi mówił jak mam ją napisać ;) ale mam parę pytań i chciałabym żeby ktoś rozwiał moją wątpliwości.Chciałam też zaznaczyć że całkowicie trafiłam z wyborem tematu,bo uwielbiam twórczość Kinga więc nie jest mi on obcy.
A więc chciałam zapytać czy powinnam w prezentacji poruszyć,wspomnieć o twórczości jakiegoś innego autora-nie Poe ani Kinga,tylko kogoś kto by się w tematykę wpisywał jak Lovecraft czy Masterton czy po prostu powinnam przedstawić ścieżkę pomiędzy Poe i Kingiem i ich twórczością?
Kolejną sprawą w której prosiłabym o jakąś wskazówkę są tytuły książek które mogłabym wykorzystać w literaturze przedmiotu.

To chyba na tyle moich rozterek,pozdrawiam i oczekuję na odpowiedzi ;)
Wyświetleń: 10585
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 10
Użytkownik: Samotny 17.02.2010 19:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Witam W tytule wątku z... | Marwi
,,Danse Macabre'' Kinga traktuje chyba o horrorze jako gatunku, a z tego co widzę, jeszcze nie czytałaś.

Wg mnie, powinnaś przedstawić historię całego gatunku literackiego - Poe i King to raczej tylko umowne ramy; nie skupiaj się jedynie na ich twórczości. Przynajmniej ja tak to widzę ;)
Użytkownik: Marwi 18.02.2010 15:40 napisał(a):
Odpowiedź na: ,,Danse Macabre'' Kinga t... | Samotny
Zabiłeś mi więc ćwieka bo nawet moja polonistka stwierdziła,że w temacie chodzi jedynie o twórczość Kinga i Poe,w takim razie muszę chyba ten temat potraktować z innej strony.
Może miałbyś jakieś propozycje tzn. na czyjej jeszcze literaturze powinnam się skupić?
Użytkownik: juka 18.02.2010 20:27 napisał(a):
Odpowiedź na: Zabiłeś mi więc ćwieka bo... | Marwi
Moim zdaniem, temat jasno sugeruje, że chodzi nie tylko o twórczość wymienionych pisarzy, ale także o to, co "pomiędzy". Poza tym, temat bardzo pojemny, bo prawdę mówiąc, tajemniczości można się doszukać w co drugiej książce:) Ale na pewno pasuje Lovecraft, Levin, Rice, Le Fanu, Stoker, Merimee, Gautier, Doyle, Grabiński, Puszkin, Gogol, Turgieniew, Lermontow, Goethe, Leroux, Shelley (nie pamiętam, czy nie jest wcześniejsza niż Poe, podobnie Puszkin). Jako że temat bardzo obszerny, proponuję wybrać kilka utworów, np. opowiadań i pokazać charakterystyczne cechy - sposoby budowania nastroju grozy, źródła strachu itp. Przykłady możesz znaleźć np. w antologiach:
Opowieści z dreszczykiem: Noc pierwsza (antologia; Puszkin Aleksander, Poe Edgar Allan, Dickens Charles (Dickens Karol) i inni)
Opowieści z dreszczykiem: Noc druga (antologia; Scott Walter, Austin William, Irving Washington i inni)
Świat grozy (antologia; Bierce Ambrose, Wharton Edith (Wharton Edyta, Wharton Edith Newbold Jones), Benson Edward Frederic i inni)
Pokój na wieży: Opowieści wampiryczne (antologia; Goethe Johann Wolfgang von (Goethe J. W.), Stoker Bram, Gogol Mikołaj i inni)
Wielka księga strachu: 21 opowiadań, które będziecie czytać, drżąc z przerażenia (antologia; Poe Edgar Allan, Stevenson Robert Louis, Maupassant Guy de i inni)
Fantastyczne opowieści [Fantastyka i Groza] (antologia; Villiers de L'Isle-Adam Auguste de, James Henry, Gautier Théophile (Gautier Teofil) (1811-1872) i inni)

Użytkownik: Fiona54 18.02.2010 23:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Zabiłeś mi więc ćwieka bo... | Marwi
Nie zgadzam się z Twoją polonistką. Myślę, że chodzi o szersze potraktowanie tematu. Nie możesz się jednak rozpędzać, bo na maturze nie ma na to za wiele czasu. Pięć pozycji max.
Użytkownik: Samotny 19.02.2010 00:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Zabiłeś mi więc ćwieka bo... | Marwi
Nie czytałem zbyt wielu horrorów, ale z autorów zaproponowanych przez jukę wybrałbym tych popularniejszych (to jest takich, których twórczość kojarzy się stricte z horrorami) - Shelley, Stoker, Lovecraft, Rice, Masterton no i Poe oraz King. W 15 minut nie zdążyłabyś przedstawić pisarzy/ dzieł, w których element grozy nie jest wysunięty na pierwszy plan, dlatego moim zdaniem lepiej omówić ogólną historię gatunku, a na marginesie zaznaczyć, że motyw ten występował także u wielu innych twórców. Nie przedstawiać konkretnych książek, a jedynie odwoływać się do nich w przykładach (licznych, żeby komisja widziała, że naprawdę przeczytałaś literaturę podmiotu). Sama pomyśl - powiedzmy, że chciałabyś zaprezentować ,,Drakulę'', ,,Frankensteina'', ,,Zew Cthulhu'', ,,Wywiad z wampirem'', ,,Lśnienie'' i coś Poego. Coś koło dwóch minut na utwór... Za mało, żeby dobrze go omówić. Z drugiej strony nie możesz rozpatrzyć tylko 2-3 pozycji, bo przecież chodzi o cały gatunek. Dlatego na Twoim miejscu przedstawiłbym dzieje horroru, jak się rozwijał itd. a nie tylko kilka wybranych pozycji.
Trochę musiałabyś się naczytać, ale jeśli lubisz horrory... ;)

A literatura przedmiotu... Myślę, że powinnaś poszukać artykułów w czasopiśmie ,,Nowa Fantastyka'' i podobnych, jest też magazyn ,,Lśnienie'' (o ile jeszcze ukazuje się), kiedyś było też wydawane ,,Fantasy''. No i wspomniane ,,Danse Macabre''.

Twoja polonistka chyba powinna poćwiczyć czytanie ze zrozumieniem, bo w temacie jest wyraźnie: ,,od... do...''. W sumie, gdy patrzę na przyszłe nauczycielki polskiego, to takie pomyłki nie dziwią...
Użytkownik: Marwi 26.02.2010 15:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie czytałem zbyt wielu h... | Samotny
Dziękuje bardzo za wszystkie porady,bardzo mi pomogły i po zastosowaniu się do nich postanowiłam w literaturze podmiotu na pewno wykorzystać twórczość E.A.Poe ,Lovecrafta i Kinga.Zastanawiam się czy wybrać także Mastertona a może C.Barkera,P.Strauba,Jamesa Herberta a może Anne Rice?Gdyby ktoś mógł mi w tym wyborze pomóc byłabym bardzo wdzięczna.
W literaturze przedmiotu wykorzystam z pewnością "Danse macabre" Kinga i "Grę ze strachem" M.Wydmucha i także zastanawiam się czy sięgnąć jeszcze może po "Filozofię horroru" albo "Oblicza strachu.." Kruszelnickiego.
Planuję także podczas prezentacji całej historii literatury grozy nawiązać troszke do "Draculi" Stokera,"Dziecka Rosemary" Levina a może także do Blackwooda?

Wiem że chyba troszkę tego za dużo więc poza 5 pozycjami w lit.podmiotu(Poe,Lovecraft,?,?,King) chciałabym się już ograniczyć ale rzetelność prezentacji tematu powinna chyba bazować właśnie na przedstawieniu ogólnego zarysu,nawiązując do innych autorów.
Użytkownik: Marwi 28.02.2010 20:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziękuje bardzo za wszyst... | Marwi
Podnoszę i proszę o pomoc :)
Użytkownik: Samotny 11.03.2010 22:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Podnoszę i proszę o pomoc... | Marwi
Hej ;) Trochę późno, ale teraz prawie nie mam dostępu do kompa, wybacz ;)

Ja bym wziął tak: Poe, Lovecraft, Stoker, Barker, King. Gdy będziesz mówić o Drakuli możesz wspomnieć jak motyw rozwinął się - Rice i Meyer (możesz powiedzieć, że ta książka, mimo że występują tam wampirki, nie ma nic wspólnego z horrorem). A, i gdzieś widziałem książkę, która rozprawiała się z twórczością Kinga. Niestety, nie pamiętam tytułu ani autora :/ Ale coś takiego istnieje.

W zakończeniu możesz powiedzieć, że przedstawiłaś jedynie ,,tych największych'', choć na kształtowanie się gatunku mieli też wpływ inni autorzy - i tu ich wymienisz. Tylko musisz być przygotowana na jakieś pytanie dotyczące tych pomniejszych autorów ;)

No i spróbuj się dowiedzieć od Twojej polonistki, czy nauczycielki z komisji czytają horrory, a jeśli tak, to jakie ;)
Użytkownik: Marwi 12.03.2010 16:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Hej ;) Trochę późno, ale ... | Samotny
Samotny wielkie dzięki za odpowiedź ale postanowiłam po konsultacji z polonistką zmienić koncepcję tzn. mam zamiar wykorzystać 3 książki wcześniej wymienione(Danse macabre,Oblicza strachu i Gra ze strachem) w lit. przedmiotu a w lit. podmiotu wykorzystać jeden zbiór opowiadań Kinga(prawdopodobnie Wszystko jest względne),jeden zbiór opowiadań Poe i 2-3 antologie literatury grozy.Wydaje mi się,że wtedy będę mogła spokojnie poruszyć różne i niezbędne do poruszenia aspekty rozwoju takiej literatury,wspomnieć i o bardziej i o mniej znanych twórcach no i będę miała większa pewność ,że temat zostanie dokładnie omówiony.
Użytkownik: Samotny 13.03.2010 21:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Samotny wielkie dzięki za... | Marwi
Antologie to dobry pomysł. Możesz jeszcze puścić jakąś nastrojową muzykę, komisja lubi takie pierdółki ;)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: