Dodany: 19.02.2010 16:06|Autor:

nota wydawcy


Torrente Ballester bada genezę procesu twórczego: zamknięty świat powieści, prawdopodo­bieństwo, związki historii z fikcją i tekstu z autorem.

Dwa wątki krzyżują się w tej powieści, aby opowiedzieć o miłości narratora, nieśmiałego wykładowcy literatu­ry, do młodej Greczynki Ariadny, z którą dzieli chatkę na Wyspie Ściętych Hiacyntów. Ariadna z ko­lei jest zakochana w pewnym na­ukowcu, autorze książki, w której poprzez zastosowanie skompliko­wanych teorii stara się dowieść, że Napoleon nigdy nie istniał - został wymyślony przez Nelsona, Metternicha i Chateaubrianda. Wszystko to nieustannie oscyluje pomiędzy możliwym i niemożli­wym, pomiędzy wyobraźnią i do­tykalną rzeczywistością. Postaci Cagliostra i Żyda Wiecznego Tuła­cza także pojawiają się w tej histo­rii, gdzie erotyzm i melancholia mieszają się z ciętą ironią.


"Jeśli istnieje niebo, Torrente Ballester siedzi w nim po prawicy Cervantesa".
José Saramago

"Patriarcha literatury hiszpańskiej".
J.M. Martínez Cachero


Gonzalo Torrente Ballester (1910-1999), studiował filozofię i prawo na uniwersytetach w Santiago, Oviedo i Madrycie. Był profesorem literatury, powieściopisa­rzem, eseistą i dramatopisarzem. Od 1975 r. był też członkiem Królewskiej Akademii Hiszpanii. W 1982 r. otrzy­mał Premio Príncipe de Asturias de las Letras, a w 1985 r. najbardziej presti­żową w świecie hiszpańskojęzycznym Premio Miguel de Cervantes. Uważa się go za przedstawiciela realizmu magicznego w literaturze europejskiej, choć popularność przy­niosła mu monumentalna, trzytomo­wa powieść obyczajowa "Blaski i cienie" oraz erotyczno-historyczna powieść "Kronika zadziwionego króla". "Wyspa Ściętych Hiacyntów" to jedna z części tzw. "trylogii fantastycznej".

[Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2010]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 1240
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Astral 10.03.2011 23:56 napisał(a):
Odpowiedź na: Torrente Ballester bada g... | lirael
Notabene: na okładce nie ma hiacyntów - to są szafirki!
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: