Dodany: 28.07.2016 11:52|Autor:

Książka: Czcij ojca swego
Sidi Ela
Notę wprowadził(a): sowa

"Czcij ojca swego" to gorzka i poruszająca opowieść o zranionym dzieciństwie oraz młodości, która zawsze żywi nadzieję na lepsze jutro. Na kartach swojej powieści Ela Sidi kreśli sugestywne emocjonalnie krajobrazy, których tłem jest rzeczywistość PRL - wprawdzie widziana z perspektywy dziecka, lecz pozbawiona infantylizmu i sentymentalnego idealizowania.

Odważny styl autorki intryguje przenikliwością oraz intensywnością odczuć. W surowych dekoracjach Polski przełomu lat 70. i 80. XX wieku toczy się życie wychowywanej przez ojca-alkoholika Ani. Dziewczynka doświadcza okrucieństwa ze strony najbliższego człowieka, ale dziecięca mądrość i wrażliwość pomagają jej budować własny świat, którego fundamentem staje się miłość. Historia bolesna, lecz niepozbawiona optymizmu, bo choć dziewczynka cierpi i nienawidzi za doznawane krzywdy, to zarazem bezwarunkowo kocha i uczy się wybaczać.

"Czcij ojca swego" to powieść z gatunku tych, które są tak prawdziwe i mocne, że mogło je napisać tylko życie. I choć konfrontuje czytelników z ciemną stroną ludzkiej natury, to jednocześnie przypomina, że karta ludzkiego losu zawsze może się odwrócić.

"Niezależnie od tego, czy jest to fikcja, czy zbeletryzowana autobiografia (a wiele na to wskazuje), książka Eli Sidi jest przejmującym krzykiem sprzeciwu wobec mitu szczęśliwego dzieciństwa. Wbrew temu, co myślą i powtarzają dorośli, dzieci rzadko bywają szczęśliwe. Z powodu samotności, przemocy, niesprawiedliwości albo z powodu bezmyślności czy słabości dorosłych. Większość dzieci broni się przed tym, ale nie wszystkie wygrywają. Ela Sidi pisze o tym z dystansem, ze świadomością, że jako dorosła kobieta staje - jak sądzę - w obronie nie tylko siebie samej z czasów dzieciństwa. Obowiązkowa lektura dla rodziców i tych wszystkich, którzy myślą, że dziecko z natury rzeczy musi być szczęśliwe, ale też dla studentów psychologii, którzy z książki Eli Sidi wiele mogą się nauczyć".

Wiesław Łukaszewski

"Ela Sidi jest niezwykłą kobietą. Już samo jej nazwisko jest intrygujące. Znana w Polsce jako »Polka z Izraela«, autorka wspaniałej książki o tym kraju, dziennikarka i publicystka, dziś daje się poznać jako nie lada pisarka. »Czcij ojca swego« to nie tylko opowieść o dziecięcej miłości i nienawiści, o PRL-u widzianym oczami dziecka, o krzywdzie i nadziei, lecz także o samej autorce. Książka jest tylko częściowo autobiograficzna, ale przecież nie jest fikcją literacką. Warto więc sprawdzić, skąd się biorą damy! Serdecznie polecam tę mądrą i wzruszającą lekturę".

Jan Hartman

Ela Sidi (ur. 1965) - polska pisarka mieszkająca w Izraelu, tłumaczka z języka hebrajskiego, autorka bloga "Gojka z Izraela". Ceniona publicystka, nominowana do Nagrody PAP i uhonorowana w 2014 roku laurem "Grand Press". Jej głośny bestseller "Izrael oswojony" znalazł się na liście książek nominowanych do Nagrody im. Beaty Pawlak.

[Wydawnictwo Smak Słowa, 2016]

Użytkownik: reniferze 20.08.2023 12:19 napisał(a):
Odpowiedź na: "Czcij ojca swego" to gor... | sowa
Bardzo słabo napisana książka. Pojmuję stylizację na dziecięce wspomnienia, ale to jest zupełnie nieprzekonujące. A styl rozmów między rodzeństwem - beznadziejny. I nawet dość mocny akcent końcowy nie zmienił mojej niskiej oceny.