Dodany: 28.07.2016 19:50|Autor: Phi

Czytatnik: Czytatnik

Okołoseryjnie

Postanowiłam czytać książki z serii KIK. Przy tej okazji naszło mnie kilka refleksji.
Nie zawsze trafiam akurat na wydania z tej serii, ale nowsze wydania. Z czego widzę, to stare tłumaczenia. W książkach często pojawia się adnotację, że pierwsze wydanie ukazało się w PIWie, w danym roku. I to w właśnie w serii KIK.
Przeczytałam kilka nie w tej serii, ale innych: Czarodzieja samotności (Kameleon) oraz Kochanicę Francuza (Salamandra). Dlatego wydaje mi się, że Kameleon i Salamandra pomimo innych wydawnictw, to trochę kontynuacja KIKu. Serie zazębiają się na przy kilku książkach. Na ostatnich stronach informacyjnych "Czarodzieja Samotności" w serii Kameleon znalazłam rozwinięcie, że Kameleon jest to Biblioteka Ciekawej Książki, co podobnie brzmi do Klub Interesującej Książki. Mało tego, przeczytałam, że Kameleon to odnowiona Salamandra Salamandra
Być może powinna przestawić na czytanie serii ze zwierzętami, bo są nowsze, łatwiej je znaleźć i nie wyrzucą ich szybko z bibliotek.
Przy okazji Kameleona, to poruszę pewną sprawę. Był na stronie wątek o usunięciu książki, gdzie była to ledwie zapowiedź. Moim zdaniem w takim wypadku nie ma co kopii kruszyć. Ponieważ na ostatnich kartkach albo na początku, wymienia się inne książki w serii. Akurat w wzmiankowanym wyżej Czarodzieju... były podane "książki w przygotowaniu" i figurował tam tytuł: Robert Coover – Pinokio w Wenecji
W bazie biblionetki nie ma tej książki. W Internecie na temat znalazłam 4 wyniki. Dwa to naukowe omówienia pisarza oraz recenzja innej książki, której autor wystawił sztukę na podstawie Coovera. Natomiast nie widać książki na żadnych aukcjach, stronach sklepów i bibliotek. To znaczy, że książka nie istnieje fizycznie w wersji polskiej.
Wcześniej podobny przypadek spotkał mnie z serią z Wampirem. Gdzie na okładce wynotowano więcej powieści niż wymienione w bazie na stronie. Również poszukałam ich w sieci bez rezultatu. Wygląda na to, że nie istnieją polskie wydaniach tych książek.
Inny rodzaj dezinformacji spotkał mnie przez okładkę KIKu. Na białych okładkach z tej serii, z tyłu są wyszczególnione książki wydane w obecnym roku (przykład z sieci http://antykwariat-torun.home.pl/environment/cache/images/0_0_product​Gfx_e9b205f7c7b06d633ede714600051726.jpg )
Sprawdzam informację z okładek, ze zbiorami biblionetki, stanem serii. Udało mi się dopisać kilka książek. Niestety muszę powiedzieć, że przy sprawdzaniu, spotkał mnie zawód, przy okładce "Argonautów Dalekiej Północy". W tytułach roku 1976 były błędy! Podali tam książki:
- Carlo Cassola - Strach i smutek
Jest taka książka Lęk i smutek (Cassola Carlo)
Wydane w tym roku, ale w innej serii! Nie widać w sieci innej wersji.
- Irwin Shaw - Biedny i bogaty
Nie ma książki o takim tytule, ale opis pasowałby do tej książki
Chleb na wody płynące (Shaw Irwin)
Również KIK, ale rok 1981
- Ivan Slamnig - Lepsza połowa odwagi
Okładka nie kikowska, twarda oprawa, to nie może być KIK
- Maurice Pons - Mademoiselle B.
To jest oryginalny tytuł, wydane zostało jako Panna B.
Panna B. (Pons Maurice)
Po tych błędach sprawdzam w sieci, czy podane książki mają jakąkolwiek okładkę z napisem KIK. Bo jak widać wydawnictwa potrafią wprowadzać w błąd.