Dodany: 01.03.2010 17:01|Autor: joanka70

W ETAPIE jest coraz gorzej

W ETAPIE jest coraz gorzej. Minęły trzy miesiące od bitwy między uczniami szkoły publicznej a prywatnej i teraz dzieciaki zwyczajnie głodują. W obliczu tego zjawiska dochodzą do głosu najgorsze instynkty. Z głodu gotowe są zrobić naprawdę wszystko i korzystają na tym najsilniejsze osobowości, najbardziej pomysłowi, manipulanci i ci bez skrupułów. Zmuszają słabszych do robienia rzeczy, których dzieci nie zrobiłyby nigdy z własnej woli - linczu, kradzieży, kłamstwa. I najgorszego - uśmiercenia kolegi. Dzieci z problemami dorosłych.

Wg mnie w książce napięcie rośnie, o ile jest to możliwe. Czytając, czułam podskórnie, że musi zdarzyć się jakaś tragedia. Jednocześnie trzymałam kciuki za głównych bohaterów, chciałam, żeby im się udało. Pisarz jednak tak pokierował akcją, że bezsilność była najgorsza. Wychodzą na jaw sprawy, których dzieci nie mogły znać. I znowu okazuje się, że dorośli mogli w jakiś sposób zapobiec tragedii.

Nie chciałabym tu zdradzać szczegółów fabuły, a czuję, że inaczej się nie da. Książka jest niesamowita i naprawdę trzyma w napięciu. Tak, ma wiele wspólnego z "Władcą much" Goldinga. Ale w ogóle jej to nie szkodzi. Myślę, że po prostu przybliża młodemu czytelnikowi poważne problemy, uwspółcześniając realia. Tamta powieść jest zbyt odległa od dzisiejszych dzieciaków, "GONE" jest dla nich bardziej swojska.

[recenzję umieściłam wcześniej na swoim blogu]