Dodany: 07.06.2022 09:48|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Stan dostępności bibliotek w krajach Europy

Zespół portalu Picodi zbadał liczbę bibliotek na 10 tys. mieszkańców w kilkudziesięciu miastach świata. Która stolica wypadła w tym zestawieniu najlepiej? Jak wygląda sytuacja w polskich miastach?

Badanie obejmowało biblioteki miejskie, wojewódzkie i narodowe. Zespół analityków Picodi.com postanowił sprawdzić, w których stolicach i dużych miastach świata dostęp do publicznych bibliotek jest najłatwiejszy. "Braliśmy pod uwagę biblioteki zarządzane przez władze miast oraz biblioteki regionalne i narodowe znajdujące się w granicach miast. Z kolei za wskaźnik przyjęliśmy liczbę bibliotek na 10 tys. mieszkańców" – można przeczytać w opisie projektu.

Spośród 38 uwzględnionych w badaniu miast europejskich, najłatwiejszy dostęp do bibliotek publicznych jest w Brukseli. Na 10 tys. mieszkańców przypada tam jedna biblioteka. Dla porównania, w stolicy Niemiec ta liczba wynosi zaledwie 0,25, z kolei w czeskiej Pradze – 0,36. Warszawa w tym rankingu plasuje się na drugim miejscu: na 10 tys. warszawianek i warszawiaków przypada nieco mniej niż jedna biblioteka, dokładnie 0,99. Całkowita liczba bibliotek publicznych wynosi 178, z uwzględnieniem placówki wojewódzkiej i narodowej, z kolei według ostatnich danych GUS w Warszawie mieszka 1 792 718 osób. Najbardziej utrudniony dostęp do bezpłatnych książek mają mieszkańcy Stambułu. Tam na 10 tys. osób przypada zaledwie 0,03 biblioteki. Równie tłoczno może być w Zurychu i Sofii – po 0,05 biblioteki na 10 tys. mieszkańców.

Jeśli chodzi o biblioteki publiczne w 18 polskich miastach wojewódzkich, najkorzystniejszy stosunek wypożyczalni do liczby mieszkańców jest w Opolu – prawie półtorej biblioteki na 10 tys. mieszkańców (1,49). Na drugim miejscu uplasował się Rzeszów (1,26), a na trzecim ex aequo Lublin i Katowice (po 1,21). Warszawa w ogólnopolskim rankingu zajęła dopiero piąte miejsce (0,99).

Szczegółowe wyniki znajdziecie tutaj.

A jak sytuacja wygląda w Waszym mieście lub najbliższej okolicy?

Źródło: picodi.com
Zdjęcie: Mediateka MDM / Paweł Wodzyński / East News