Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

06.10.2017 10:02

Spotkanie z Małgorzatą Niezabitowską w Książnicy Kopernikańskiej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

11 października, w środę, zapraszamy na ulicę Słowackiego do Torunia – gościem Książnicy Kopernikańskiej będzie Małgorzata Niezabitowska.

Małgorzata Niezabitowska (urodzona w 1948 roku w Warszawie) – polska dziennikarka, reporterka „Tygodnika Solidarność”, rzeczniczka prasowa rządu Tadeusza Mazowieckiego. Podczas spotkania w Książnicy Kopernikańskiej zaprezentuje swoją książkę W twoim kraju wojna!. 

Grudzień 1981 r., stan wojenny. Nie działają telefony, granice zostały zamknięte, na ulicach czołgi. Małgorzata Niezabitowska i fotograf Tomasz Tomaszewski, wbrew surowym zakazom, dokumentują rzeczywisty obraz tamtych dni. Zdjęcia i konspiracyjny dziennik Niezabitowskiej ukazują się m.in. we francuskiej i włoskiej prasie. Dzięki nim Zachód poznaje prawdę o „wojnie polsko-jaruzelskiej". W twoim kraju wojna! to książka, w której autorka przywołuje historie z tamtych czasów, odsłania kulisy często brawurowych, ściśle tajnych działań opozycji. 

Spotkanie poprowadzi dr hab. Marcin Czyżniewski.

Początek o godz. 19:00. Wstęp jest bezpłatny.

content

05.10.2017 15:00

Literacki Nobel 2017 dla Kazuo Ishiguro

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

5 października ogłoszono laureata Nagrody Nobla 2017 w dziedzinie literatury – został nim Kazuo Ishiguro, autor takich książek, jak Okruchy dnia czy Kiedy byliśmy sierotami. Dowiedziawszy się o tym, pisarz powiedział ze śmiechem: „kompletnie się tego nie spodziewałem, gdyby tak było, umyłbym dziś rano włosy”.

Akademia Szwedzka w uzasadnieniu napisała, że to twórca, który „w swych powieściach o wielkiej emocjonalnej sile odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem”. Sara Danius – stała sekretarz Akademii – określiła twórczość Ishiguro jako połączenie Jane Austen i Franza Kafki z domieszką Marcela Prousta. Zdradziła również, że z powieści pisarza najbardziej ceni książkę Pogrzebanego olbrzyma.

content

05.10.2017 12:00

O Korei, Indiach i Czarnym Romantyzmie w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dolnośląska Biblioteka Publiczna zaprasza na trzy spotkania, które odbędą się w siedzibie biblioteki, czyli pod adresem: Wrocław, Rynek 58. Będzie to „Dzień koreański w Bibliotece”, „Czy w szaleństwie jest metoda? O czarnym romantyzmie” oraz spotkanie z cyklu „Tradycje wielu kultur” – „Niezwykłość Indii”.

W rozwinięciu wiadomości podajemy szczegółowe informacje.

content

04.10.2017 10:48

Październikowe zapowiedzi 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Sezon jesienny w pełni – uczniowie od miesiąca zajęci lekcjami polskiego czy matematyki, a studenci zbierają kasztany pod swoimi wydziałami. W całym tym rozgardiaszu, czy to stojąc pod parasolem, czy pijąc ulubiony gorący napój pod kocem, nie zapomnijcie o dobrej książce. W tym roku październik w kwestii ciekawych propozycji wydawniczych nie ustępuje świetnemu wrześniowi!

Prezentujemy subiektywny wybór nowości i zapowiedzi na październik. Jak zawsze zachęcamy do dzielenia się wyczekiwanymi pozycjami.

content

03.10.2017 14:44

Nominowani do Nagrody Conrada 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Znamy pięć książek, które zostały nominowane do tegorocznej Nagrody Conrada dla najlepszego debiutu literackiego w 2016 roku. Wyróżnienie to ma być wsparciem zarówno dla początkujących pisarzy, jak i dla wydawców, zachęcając ich do stawiania na młode nazwiska oraz podejmowanie ryzyka wydawniczego.

Finalistów wybrała Kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Krzysztof Koehler, Zofia Król, Michał Nogaś, Joanna Szulborska-Łukaszewicz (sekretarz). Autor lub autorka najlepszego debiutu otrzyma 30 tysięcy złotych, możliwość miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie i statuetkę. Tytuły wszystkich nominowanych książek zostaną nagłośnione podczas Festiwalu Conrada i na łamach „Tygodnika Powszechnego”.

Zwycięzca zostanie wyłoniony w głosowaniu internatów. Głosować można na stronie oficjalnej Festiwalu Conrada: http://conradfestival.pl/nagroda-conrada

content

03.10.2017 13:05

„Couchsurfing w Iranie” Stephana Ortha – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Couchsurfing w Iranie. (Nie)codzienne życie Persów Stephana Ortha to książka zapalonego podróżnika, autora wielu książek podróżniczych i redaktora. Ukazała się dzisiaj (3 października) nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Biblionetka objęła ją patronatem.

Małe swobody i wielkie tęsknoty Irańczyków

Porywająca opowieść o pozornie nieprzystępnych ludziach, którzy okazują się mistrzami gościnności. Dziennikarz i podróżnik Stephan Orth, wyrusza w niecodzienną wyprawę, podczas której gubi przywieziony z Europy bagaż stereotypów. Ujmujący Persowie odkrywają przed nim swoje sposoby na obchodzenie rygorów totalitarnego reżimu. Orth błyskotliwie i z humorem relacjonuje swoje przygody: od potyczki z władzami o przedłużenie wizy, przez bikini party w pobożnym Meszhedzie, po 10-dniowe udawane małżeństwo. Ponadto rozwiązuje dwie zagadki: jak miejscowym udaje się kupić w aptece wódkę i dlaczego tak kochają zespół Modern Talking.

content

03.10.2017 10:12

Cezary Łazarewicz laureatem Nagrody Nike 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Za najlepszą książkę roku jury 21. edycji Nagrody Nike uznało reportaż Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka Cezarego Łazarewicza. Uroczysta gala, na której ogłoszono zwycięzcę odbyła się w niedzielę, 1 października 2017 roku w Warszawie.

Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są Fundacja Agory i „Gazeta Wyborcza”.

Żeby nie było śladów (Wydawnictwo Czarne) to reportaż ukazujący jedną z największych zbrodni popełnionych przez władze PRL-u w latach 80.,  czyli skatowanie Grzegorza Przemyka na śmierć przez milicjantów. Łazarewicz w swojej książce relacjonuje wydarzenia od zatrzymania 19-letniego maturzysty na placu Zamkowym aż po efekty i konsekwencje zajścia, które miały miejsce później. To historia o cynizmie autorytarnej władzy, krzywdzie, ale i rodzicielskiej miłości oraz niemocy władz III RP w próbach ukarania winnych. 

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: