Dodany: 23.08.2010 21:52|Autor: neu4vhg

Pochwała patriarchatu.

W książce przdstawione są trzy kobiety, aczkolwiek, by nakreślić problematykę, przedstawie dwie z nich.

Rosario - anioł z dżungli, wierna tradycji, bogobojna i oddana ojcu. Posłuszna i milcząca. Cierpliwie "służy mężczyźnie" (cytat). Podczas gdy główny bohater oddaje się temu, do czego jego płeć go przysposobiła, czyli rozmyślaniom, ona wiernie pierze jego bieliznę. Nie zrzędzi i nie zadaje pytań. Zawsze jest "w zasięgu pożadania".

Mouche - reprezentuje wszystkie "wstrętne" cechy kobiet współczesnych autorowi, czyli: niezależność i asertywność. Carpentier przedstawia ją jako postać negatywną, będącą w opozycji wobec pierwotnych kultur, którymi się zachwyca. Jest to typowa kobieta wyzwolona, jakich coraz więcej w filmie i książce.Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Pozwolę sobie jeszcze na cytat:

[O Rosario]

"Poza tym, nie sądzę, żeby intelektualnie musiała się przystosować do mnie tak, jak ja do niej. [...]Ja, żeby ją pokochać [...] musiałem ustalić nową sklaę wartości dla motywów decydujących o przywiązaniu mężczyzny, wychowanego w moim środowisku, do kobiety, która jest prawdziwą kobietą i niczym więcej."
Wyświetleń: 1920
Użytkownik: carmaniola 24.08.2010 09:42 napisał(a):
Odpowiedź na: W książce przdstawione są... | neu4vhg
I?! O co chodzi założycielowi tematu? I co to ma być?