Dodany: 03.10.2019 02:03|Autor: J

Czytatnik: #?!

IV kwartał 2019

[Notatka nieukończona, może się jeszcze zmieniać.]

P a ź d z i e r n i k   2 0 1 9

1 (22). Wielka Czwórka (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,0) ebook

Jedna z tych książek pani Agaty, które bardziej niż kryminałami należałoby chyba określić jako lekką, rozrywkową sensację. Podobnie jak w starszych filmach o Agencie 007, także tutaj występuje geniusz zła, którego celem jest zdobycie władzy nad światem. A dokładniej, tych geniuszy jest czworo. Kierują oni wszechświatową organizacją przestępczą, tak mocarną i przebiegłą, że ho ho. Oczywiście, podobnie jak James Bond, który zawsze wychodzi zwycięsko z takich starć, tak i Hercules Poirot pokona w końcu swoich diabolicznych przeciwników.

Autorka kilka razy żartobliwie nawiązuje do Sherlocka Holmesa (Hastings = dr Watson, obowiązkowy leniwy brat detektywa).

2 (23) Zagadka Błękitnego Ekspresu (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) (4,8) ebook

Jedna z lepszych książek Agaty. Dość wartka, wciągająca akcja i całkiem ciekawa intryga. Młoda kobieta została zamordowana w pociągu. Z jej rzeczy zaginął cholernie drogi klejnot, zwany Sercem Płomienia. Kto zabił? Herkules Poirot oczywiście odpowie na to pytanie. Chyba niepotrzebnie w pewnym momencie autorka podpowiada czytelnikowi rozwiązanie – chodzi o scenkę, gdy Poirot przestrzega Kasię przed jednym z dwóch absztyfikantów, jednocześnie dość niezręcznie unikając wskazania, o którego mu chodzi.

"– Wszystko już ułożone, a poza tym to by mu załamało serce.
– Niech pani nie wierzy w takie rzeczy – stwierdziła Katarzyna surowo. – Serca nie są aż takie wrażliwe."

3 (24). Gra na wielu bębenkach (Tokarczuk Olga) (4,7) ebook

Nagroda Nobla sprawiła, że po dłuższej przerwie przypomniałem sobie o pani Tokarczuk, która kiedyś zachwyciła mnie swoim "Prawiekiem", a i kilka innych pozycji, choć takiego wrażenia już nie zrobiło, to jednak wciąż urzekało urodą języka i jeszcze tym czymś nieuchwytnym, co dawało mi pewność, że jednak autorka, jeśli nie wielką, to przynajmniej dużą pisarką jest. W przypadku "Gry..." trochę tego czegoś mi zabrakło, chociaż wcale nie wykluczam, że to nie wina twórczyni, a mojego czytelniczego stępienia. Ale coś za coś: o ile wcześniej nie raz na myśl mi przychodziło, że co prawda Olga ładnie pisać potrafi, to jednak niekoniecznie ma pomysł, o czym ("Podróż ludzi Księgi" będzie tu dobrym przykładem), to teraz, choć brakło mi tego uroku w warstwie lingwistycznej, to jednak opowiadania były jakby bardziej treściwe i konkretne.

L i s t o p a d   2019

1 (25). Maladie i inne opowiadania (Sapkowski Andrzej) (4,3) ebook

Po długiej przerwie sięgnąłem znów po Sapkowskiego. Przygodę z jego prozą rozpocząłem pewnie już ponad 10 lat temu od "Trylogii husyckiej" w formie audiobooków. Spodobało mi się, ale późniejsze próby posłuchania czegoś tam z cyklu wiedźminskiego się nie powiodły, jakoś to do mnie nie trafiało. Dałem więc sobie na jakiś czas spokój.

2 (26). Dzieje Tristana i Izoldy (< autor nieznany / anonimowy >) (4,0)

Literacka wersja starego mitu o Tristanie i Izoldzie, odtworzonego przez Josepha Bédiera (1864–1938), na polski przełożona i wstępem opatrzona przez Boya-Żeleńskiego (1874–1941). Do jej przeczytania skłoniło mnie opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego pt. "Maladie", którego co prawda -- inaczej niż sam autor -- nie zaliczyłbym do ulubionych, niemniej podczas lektury brakło mi trochę, że tak to ujmę, kontekstu kulturowego.

3 (27). Korytarz podziemny "B" (Błażejowski Aleksander) (3,8)

Drugi tytuł Błażejowskiego, który na listę swoją wciągnąłem za sprawą redakcji Biblionetki. Było to w czasach, gdy jeszcze naiwnie sądziłem, że jej patronaty mają coś wspólnego z jakością. A tu szału nie ma. Książka odrobinę lepsza od "Czerwonego błazna", bo intryga może zaciekawić, a charakterystyczną, jak się zdaje, dla autora egzaltację można tu uznać za element kreacji głównego bohatera i narratora zarazem. Ten targany emocjami, kochliwy bawidamek jest jednocześnie inżynierem-konstruktorem maszyn oraz niezłym handlowcem. Powieściowe tarapaty zaczynają się od jego handlowej wizyty w sowieckiej Moskwie, gdzie w pewnym lokalu przysiada się doń niezwykłej urody kobieta...

G r u d z i e ń   2019

1 (28). Rzeka tęsknoty (Jax Joanna (właśc. Jakubczak Joanna)) (4,5) ebook

Trzeci tom sagi "Zemsta i przebaczenie". Szczegółów za wiele nie pamiętam, bo zapomniałem książkę odnotować, a brak ten spostrzegłem dopiero po dwóch miesiącach. W każdym razie akcja dzieje się w latach 1942-43, z wydarzeń historycznych mamy tu m.in. zbrodnię katyńską i obronę Leningradu. Jeśli zaś chodzi o bohaterów literackich, to kruszy się związek Alicji z Julianem, a ten ostatni w czasie tajnej misji na Gibraltar dostaje solidnie w łeb. Autorka tym razem nie zepsuła sprawy jak poprzednio i aż do następnego tomu pozostawiła czytelniczki pełne niepokoju o losy bohaterskiego Juliana.

Niniejszy tom nie odbiega od poprzednich. Z jednej strony ciekawie wykorzystane tło historyczne i całkiem wciągająca fabuła, z drugiej wstawki niczym z jakiegoś harlekina. Ot na przykład: Alka odwiedza Hankę ukrywającą się na podwarszawskiej wsi. Jest środek wojny, obie przyjaciółki poszukiwane są przez okupanta, ich życie jest zagrożone, mają masę codziennych problemów. Mimo to "siedziały obie prawie do rana, rozważając, jak skomplikowana potrafi być miłość." Naprawdę?
Moje notka z poprzedniej części: Jotny czerwiec 2019, #3.

W   t r a k c i e

* 1001 obrzydliwych obrzydliwości (Rooney Anne) (3,0?) ebook
* Kod szczęścia: Dlaczego jedni mają w życiu szczęście, a inni pecha (Wiseman Richard) ()
* Szczęśliwy X: Matematyka na co dzień (Strogatz Steven) ()
* Wszystkie lektury nadobowiązkowe (Szymborska Wisława) () ebook — na lata starczy :-)

Z o b a c z   t e ż
* Agatki moje