Dodany: 24.07.2021 05:09|Autor:

Fannie Flagg jest aktorką, autorką scenariuszy, reżyserem. Jej kariera w show-biznesie rozpoczęła się w piątej klasie szkoły podstawowej, kiedy to Fannie napisała, wyprodukowała, wyreżyserowała i zagrała w trzyaktowej komedii zatytułowanej "The Whopee Girls", po której widownia wpadła w zbiorową histerię, a Fannie została wyrzucona ze szkoły, gdyż w jej sztuce pojawiało się słowo "martini". "Zawsze miałam wytrawne poczucie humoru" - wyjaśniła sama autorka. Później wzięła udział w konkursie na Miss Alabama i zdobyła stypendium w Pittsburgh Playhouse, gdzie wyróżniła się jako jedyna uczennica w historii szkoły, która oblała egzamin z baletu. Mając dziewiętnaście lat, Fannie zaczęła pisać, a także występować w programach telewizyjnych. Od tamtej pory pojawiła się w ponad pięciuset audycjach i wielu filmach oraz sztukach teatralnych. Jej dorobek to między innymi "Candid Camera", "The Dick Van Dyke Show", "The Love Boat", "Love American Style" i filmy takie jak "Five Easy Pieces" z Jackiem Nicholsonem, "Stay Hungry" i "Grease". Wśród jej ról scenicznych warta odnotowania jest główna rola w "The Best Little Whorehouse in Texas" wystawionym na Broadwayu. Jej pierwsza powieść, "Daisy Fay i cudotwórca", przez dziesięć tygodni była na liście bestsellerów "New York Timesa", a kolejna - "Smażone zielone pomidory" - stała się światowym bestsellerem, podobnie jak wszystkie następne jej książki: "Witaj na świecie, maleńka!", "Dogonić tęczę", "Boże Narodzenie w Lost River" czy "Nie mogę się doczekać, kiedy wreszcie pójdę do Nieba".

Smażone zielone pomidory:
- 1 średni zielony pomidor na osobę
- tłuszcz z bekonu
- pieprz
- sól
- biała mąka kukurydziana

Pokrój pomidory na plastry o grubości około pół centymetra, posyp je solą, pieprzem, a potem obtocz z obu stron w mące. W dużej rynience podgrzej tyle bekonu, by przykrył dno, i smaż pomidory, aż po obu stronach lekko się zrumienią. Niebo w gębie!

Smażone zielone pomidory z sosem mlecznym:
- 3 łyżki stołowe tłuszczu z bekonu
- 4 twarde zielone pomidory pokrojone na plastry o grubości ok. centymetra
- ubite jajka
- ususzone okruszki chleba
- mąka
- mleko
- sól
- pieprz

Podgrzej tłuszcz z bekonu na ciężkiej patelni. Umocz pomidory w jajkach, a potem w okruszkach chleba. Powoli smaż je w tłuszczu, aż zbrązowieją po obu stronach. Ułóż pomidory na talerzu. Na każdą łyżkę stołową tłuszczu, który został na patelni, dodaj jedną łyżkę stołową mąki i dobrze wymieszaj. Potem dodaj jedną filiżankę ciepłego mleka i gotuj aż do zgęstnienia, ciągle mieszając. Dodaj sól i pieprz do smaku. Polej sosem pomidory i podawaj na gorąco. Najlepsze, co może być!

Powieść opowiada o zwykłych ludziach, tchnie świeżością, jest rozczulająca i wzruszająca, przepełniona humorem i dramatyzmem.

Kiedy Cleowa Threadgoode opowiada historię swego życia Evelyn Couch, pogrążającej się w smudze cienia, przenosi się myślami do Alabamy lat trzydziestych XX wieku. We wspomnieniach wraca kawiarnia Whistle Stop, która ma dla swych gości dobrą pieczeń, mocną kawę, namiętności, uczucia, śmiech, a nawet... zbrodnię.

"Niezwykle zabawna, pełna ciepłego humoru książka".

"Newsday"

"Wzruszająca gawęda w najlepszej amerykańskiej tradycji".

"New York Times"

[Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2008]