Dodany: 03.04.2022 12:03|Autor:

z okładki


Najbardziej znane dzieło Gustave'a Flauberta.

Poruszająca opowieść o miłości i upadku.


Emma dzieciństwo spędziła w klasztorze. Wtedy też przeczytała powieści, które rozbudziły w niej pragnienie życia w lepszym, bogatszym świecie. Choć Karol Bovary nie jest idealnym kandydatem, z małżeństwem z nim młoda kobieta wiąże spore nadzieje. Szybko jednak przeżywa gorzkie rozczarowanie codziennością, a nuda i rutyna pchają ją w ramiona kolejnych kochanków w poszukiwaniu spełnienia. Emma porzuca konwenanse, kreuje swój świat, odległy od realnego, i stopniowo pogrąża się w szaleństwie. Tymczasem jej mąż pozostaje błogo nieświadomy i ślepy na to, co się dzieje z nieszczęśliwą żoną.


"Pani Bovary" w chwili publikacji wywołała skandal obyczajowy, a po kilku latach została wpisana do indeksu ksiąg zakazanych. Dziś zalicza się ją do najwybitniejszych osiągnięć realizmu psychologicznego w literaturze.


"Jedno z najdoskonalszych dzieł poetyckiej fikcji, jakie znamy. [...]. Bez Flauberta nie byłoby we Francji Marcela Prousta ani Jamesa Joyce'a w Irlandii. Czechow nie byłby tym samym Czechowem".

Vladimir Nabokov


Gustave Flaubert (1821-1880) - francuski pisarz, jeden z najważniejszych XIX wieku. W 1841 roku pod presją ojca rozpoczął studia prawnicze, porzucił je jednak niedługo potem na rzecz pisarstwa. We wczesnej młodości zadebiutował opowiadaniem erotycznym, "Memoires d'un fou" (1838), a jego pierwszym poważnym utworem była "Pani Bovary" (1857), początkowo publikowana w odcinkach w magazynie literackim "La Revue de Paris". Powieść została uznana za niemoralną i doprowadziła do oskarżenia autora o obsceniczność, szybko został jednak uniewinniony. Wśród jego innych znaczących dzieł warto wymienić "Salambo" (1862), które razem z "Panią Bovary" zostało w 1864 roku wpisane do indeksu ksiąg zakazanych, "Szkołę uczuć" (1869) czy "Kuszenie św. Antoniego" (1874). W 1866 roku Flaubert został odznaczony Legią Honorową.


Aniela Micińska (1908-1992) - romanistka, tłumaczka. Siostra Bolesława Micińskiego. Studiowała w Warszawie i Paryżu. Wykładała język polski i literaturę polską na uniwersytetach w Montpellier i Bordeaux. Wyszła za mąż za publicystę Jana Ulatowskiego. Po II wojnie światowej oboje współpracowali z paryską "Kulturą". Przełożyła "Panią Bovary" i "Szkołę uczuć" Gustave'a Flauberta.


[Wydawnictwo Marginesy, 2022]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 107
Dodaj komentarz
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: