Dodany: 02.07.2022 03:35|Autor:

Książka: Nie opuszczaj mnie
Ishiguro Kazuo
Notę wprowadził(a): Pingwinek

Kathy, Ruth i Tommy uczą się w elitarnej szkole z internatem - idyllicznym miejscu w sercu angielskiej prowincji. Nauczyciele kładą tu szczególny nacisk na twórczość artystyczną i wszelkiego rodzaju kreatywność. Tym, co odróżnia tę szkołę od innych jest fakt, że żaden z uczniów nie wyjeżdża na ferie do rodziny. Życie w Hailsham toczy się pozornie normalnym trybem: nawiązują się młodzieńcze przyjaźnie, pierwsze miłości i kontakty seksualne, dochodzi do konfliktów między uczniami a nauczycielami. Stopniowo, w wyniku przypadkowych napomknień i aluzji, odsłania się ponura, zarazem przerażająca tajemnica... Czy miłość, która połączy Kathy i Tommy'ego wystarczy, by odmienić los, który od początku był im pisany?

Kazuo Ishiguro, pisarz i scenarzysta angielski urodzony w 1954 w Nagasaki (Japonia), od 1960 - osiedlony w Wielkiej Brytanii. Absolwent uniwersytetów Kent i East Anglia. Autor sześciu powieści - m.in. "Pejzaż w kolorze sepii", "Okruchy dnia", "Niepocieszony" i "Kiedy byliśmy sierotami". Zdobywca najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich - Whitbread ("Malarz świata ułudy") i Booker ("Okruchy dnia"). Na podstawie "Okruchów dnia" powstał głośny film z Anthonym Hopkinsem i Emmą Thompson. Ostatnia powieść "Nie opuszczaj mnie" zebrała entuzjastyczne opinie krytyków czytelników i znalazła się w gronie sześciu finalistów Nagrody Bookera. Na ekrany kin zaadaptował ją Mark Romanek (występują m.in. Keira Knightley i Carey Mulligan). W 2009 ukazała się ostatnia książka Ishiguro - "Nokturny: Pięć opowiadań o muzyce i zmierzchu". Za swoje zasługi dla literatury pisarz otrzymał w 1995 Order Imperium Brytyjskiego.

[Wydawnictwo Albatros, 2011]