Dodany: 19.09.2022 03:35|Autor:

Książka: Drobiazgi takie jak te
Keegan Claire
Notę wprowadził(a): Marylek

nota wydawcy


Bill Furlong od dziecka mieszka w niewielkim irlandzkim miasteczku, pracuje jako handlarz węglem, ma żonę oraz pięć córek. Czasy są trudne, dlatego Bill stara się robić swoje i nie mieszać się w cudze sprawy. Jak każdy w okolicy, słyszał plotki krążące o siostrach magdalenkach, które prowadzą przyklasztorną pralnię. Zakonnice zawsze jednak płacą mu na czas, dlatego tuż przed Bożym Narodzeniem 1985 roku Bill jedzie zawieźć im opał. To, co zobaczy za murami klasztoru, głęboko nim wstrząśnie. Musi zdecydować, czy potrafi to zignorować, czy zareaguje, burząc tym samym spokój swojej rodziny.


Claire Keegan jest mistrzynią krótkiej formy. Z zaledwie kilku słów buduje cały świat, tworząc uniwersalną opowieść o krzywdzie i życzliwości, o ludzkiej dobroci i milczącym przyzwoleniu na zło. Z empatią pochyla się nad tym, co najłatwiej przeoczyć, i nad tymi, których najtrudniej usłyszeć. To również głos w sprawie wstrząsających wydarzeń, do jakich dochodziło w klasztorach sióstr magdalenek w Irlandii, w których zajmowano się "upadłymi kobietami". "Drobiazgi takie jak te" to poruszająca opowieść o codziennych aktach dobroci, które nieraz wymagają od nas największej odwagi, oraz o drobnych decyzjach, które składają się na nasze życie.


"Ze skrawków zwykłego życia w niepozornym miasteczku Keegan wysnuła do głębi poruszającą, uniwersalną opowieść. […] »Drobiazgi takie jak te« przypominają nam, że [...] odwaga jest prawdziwym cudem. Kupcie dwa egzemplarze: jeden dla siebie, drugi na prezent".

"The Washington Post"


"Keegan stawia swoich bohaterów i czytelników w centrum zasadniczego ludzkiego dylematu: czy przymkniemy oko na zło, czy też spróbujemy mu przeciwdziałać, nawet jeśli sprowadzi się to do drobiazgu? Jak pokazuje lapidarna, lecz pojemna proza Keegan, drobne uczynki mogą doprowadzić do prawdziwej zmiany".

"Los Angeles Times"


"Siła Claire Keegan kryje się w tym, że potrafi ona stworzyć niezwykle precyzyjne opowieści, w których każde słowo jest niezbędne. […] Mamy wielkie szczęście, że możemy czytać Keegan, pisarkę z gatunku tych, które zdarzają się raz na pokolenie, prawdziwą mistrzynię oddaną swemu rzemiosłu".

"The Times"


"Choć to opowieść realistyczna i zakorzeniona w historii, wszystko w niej wydaje się w jakiś sposób cudowne. […] To prawdziwie kunsztowna, w czuły sposób napełniająca nadzieją bożonarodzeniowa opowieść, w której współczucie i altruizm triumfują nad apatią i bezwładem".

"The Telegraph"


"Oszczędna i zarazem mocna proza. »Drobiazgi takie jak te« to bolesna opowieść ukazująca ścieżki, którymi wędruje bohater, jego udrękę i dylematy".

"Minneapolis Star Tribune"


"Zwięzłe dzieło, którego przedmiotem jest natura dobra i mechanizmy rządzące ludźmi. Historia, w której na mniej niż stu misternie skomponowanych stronach, zawiera się cały tętniący życiem, pełen trudności i tęsknoty świat".

"The Sunday Times"


[Wydawnictwo Czarne, 2022]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 353
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 5
Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 04.12.2022 19:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Bill Furlong od dziecka m... | Marylek
Już pierwsza strona tej prozy jest niczym raptownie otwarte okno, przez które widać od razu kompletny świat; ludzi, zwierzęta, przedmioty, pejzaże - przedstawione tak prawdziwie i zniewalająco, że wkraczamy weń z niecierpliwym zachwytem. A wtedy pułapka się zatrzaskuje i stajemy się zakładnikami mrocznej tajemnicy, którą odkrywa Bill Furlong.

Claire Keegan wprowadza czytelnika na próg irlandzkich "domów dla upadłych dziewcząt". Prowadzona przez Kościół od początku XVIII wieku do końca XX były często obozami pracy dla kobiet i dziewcząt, które trafiały tam, wysłane przez rodziny lub władze, za "niemoralne prowadzenie się". Zwykle zmieniano im imiona i nazwiska, a urodzone dzieci przekazywano do adopcji. Wiele kobiet zmarło w tych domach i zostało pochowanych w bezimiennych grobach.

Oto nowa opowieść wigilijna, której morał mówi, że za winy Kościoła odpowiedzialni są ludzie świeccy - my.

Ryszard Koziołek
Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 04.12.2022 19:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Bill Furlong od dziecka m... | Marylek
Claire Keegan (ur. 1968) - irlandzka pisarka. Jej opowiadania pojawiały się na łamach "New Yorkera", "The Best American Short Stories", magazynu "Granta" i "The Paris Review" oraz doczekały się przekładów na ponad dwadzieścia języków. Zadebiutowała zbiorem opowiadań "Antarctica" w 1999 roku. Następnie ukazał się zbiór "Walk the Blue Fields" oraz mikropowieści "Foster" i "Drobiazgi takie jak te". Laureatka wielu nagród literackich, m.in. Nagrody im. Dana Rooneya, Nagrody im. Williama Trevora i Nagrody im. Olive Cook. "Drobiazgi takie jak te" znalazły się w finale Nagrody Bookera.
Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 04.12.2022 20:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Bill Furlong od dziecka m... | Marylek
"Ta historia dedykowana jest kobietom i dzieciom, które zaznały cierpień w domach samotnej matki i pralniach magdalenek w Irlandii".
Użytkownik: jolietjakebluesOpiekun BiblioNETki 04.12.2022 20:03 napisał(a):
Odpowiedź na: Bill Furlong od dziecka m... | Marylek
"Republika Irlandzka ma prawo do posłuszeństwa i niniejszym domaga się go od każdego Irlandczyka i każdej Irlandki. Republika gwarantuje wolność religijną i obywatelską, równe prawa i równe szanse wszystkim swym obywatelom i oświadcza, iż z determinacją dążyć będzie do szczęścia i dobrobytu całego kraju i wszelkich jego części, w równym stopniu miłując wszystkie swe dzieci.

Wyimek z Proklamacji Republiki Irlandzkiej (1916)"
Użytkownik: reniferze 31.03.2023 22:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Bill Furlong od dziecka m... | Marylek
Doceniam próbę nie epatowania okrucieństwem, książka podoba mi się również w sensie literackim - ale ten temat naprawdę zasługuje na więcej niż nowela, nawet świetnie napisana.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: