Dodany: 07.09.2023 10:55|Autor:

A co, jeśli największym problemem nie jest to skąd bierzemy energię, tylko to w jaki sposób się żywimy?

Na całym świecie uprawy roli i hodowla zwierząt wyniszczają naturalne siedliska zwierząt, zmniejszają zasoby wody pitnej, zanieczyszczają oceany i przyspieszają zjawisko ocieplenia klimatu. Rolnictwo jest największą na świecie przyczyną niszczenia środowiska. Mimo to miliony ludzi nadal głodują, a ceny żywności rosną szybciej niż kiedykolwiek.

George Monbiot, dziennikarz "Guardiana", aktywista i ekspert klimatyczny oraz bestsellerowy autor przekonuje, że nie uratujemy klimatu, jeśli nie dokonamy rewolucji żywnościowej oraz pokazuje jak możemy to zrobić. Niezbędną technologię mamy już na stole.

Autor podróżuje po świecie, aby poznać ludzi, którzy kochają ziemię i przyrodę oraz odkrywają rewolucyjne metody uprawy owoców, warzyw i zbóż wieloletnich. Spotyka się też z naukowcami, będących pionierami w syntetyzowaniu nowych form białka i tłuszczów, dzięki którym możemy produkować obfite, tanie i zdrowe pożywienie, jednocześnie przywracając naturze rozległe i dzikie połacie ziemi.

"Regenesis" to zapierająca dech w piersiach wizja przyszłości żywienia ludzkości. Monbiot pokazuje jak lepsze zrozumienie świata może pozwolić nam na wyprodukowanie większej ilości żywności i znacząco ograniczyć szkodliwość rolnictwa.

[Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2023]

Użytkownik: wwwojtusOpiekun BiblioNETki 26.04.2024 10:11 napisał(a):
Odpowiedź na: A co, jeśli największym p... | Marylek
Bardzo dobra książka opisująca wpływ rolnictwa na środowisko oraz próbująca wskazać sposoby naprawienia sytuacji. Choć jest to raczej publicystyka, to mocno oparta na naukowych źródłach (autor przeczytał pięć tysięcy prac, lista przypisów ma sto stron) oraz doświadczeniach rzeczywistych rolników eksperymentatorów. Esej jest dogłębny i wielowątkowy (od detalicznego opisu żyjątek znalezionych w kawałku gleby wykopanej w sadzie, przez ekonomiczne rozważania opłacalności pestycydów, po analizę poezji sielankowej i bukolik od antyku po współczesność oraz wpływu jaki to wywarło na postrzeganie rolnictwa). Widać, że Manbiot jest pasjonatem przyrody, ale też jedzenia (pojawiają się intrygujące opisy kulinarnych wyczynów autora). Czy daje jakieś recepty, co zrobić, żeby było lepiej? Tak, ale nie są to proste i oczywiste złote recepty, które sprawdzą się wszędzie jednakowo. Książka jest daleka od próby narzucenia jedynej słusznej ideologii i pokazuje zarówno szanse oraz dobre praktyki, jak i pseudodziałania oraz patologie obecnego systemu.

Książka jest też napisana dobrym stylistycznie, klarownym językiem, który ułatwia zrozumienie całości, co przypomina mi dwie inne pozycje, które skłaniają do refleksji a również odnoszą się do tematu cywilizacji człowieka i jej wpływu na środowisko. Chodzi mi o Pod białym niebem: Natura przyszłości (Kolbert Elizabeth) i Ostatnia minuta: Pieszo przez antropocen (Ulanowski Tomasz)
Wszystkie te trzy pozycje bardzo polecam.