Dodany: 19.10.2023 09:33|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

"Hrabia Monte Christo" oraz "Grona gniewu" książkami października!

Znamy już wyniki głosowania na BiblioNETkowe książki miesiąca! W październiku wybieraliście dwa tytuły, a najwięcej Waszych głosów otrzymały: "Hrabia Monte Christo" Alexandre'a Dumasa oraz "Grona gniewu" Johna Steinbecka. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów głosowania.

Z racji wrześniowego remisu, w tym miesiącu wybieraliśmy książki nawiązujące do dwóch motywów. Pierwszy z nich, ucieczkę, wybrała dla Was dot59Opiekun BiblioNETki, a drugi - literature francuską i francuskojęzyczną - wskazał idiom1983.

WYNIKI - MOTYW UCIECZKI

Najwięcej głosów spośród książek z motywem ucieczki zyskała pozycja Grona gniewu (Steinbeck John), którą zgłosił benzmanOpiekun BiblioNETki. Na pozostałych stopniach podium znalazły się tytuły: Koniokrady: Wspomnienie (Faulkner William) (propozycja fugare) oraz W pustyni i w puszczy (Sienkiewicz Henryk (1846-1916)) (zgłoszenie ewy1207).

A tak benzmanOpiekun BiblioNETki uzasadniał swoją propozycję: Mamy tu motyw ucieczki wyjątkowo dopasowanej do opisu dot59. Główny bohater, Tom Joad, postanawia postawić wszystko na jedną kartę, zbiera całą rodzinę, pakuje w starego grata i wyrusza ku zachodowi, aby uciec od biedy, od wykluczenia, wyobcowania, od niechybnej śmierci głodowe rodziny. Wyruszają ku lepszemu, ku krainie, o której słyszeli, że opływa w przysłowiowe "mleko i miód". Czy rzeczywiście? Czy im się udało? Jakie doświadczenia napotkali po drodze?

Końcowa punktacja:

7. (ex aequo) Mała syrenka (Andersen Hans Christian) - 9 pkt.
11. Drabina czasu (Tyler Anne) - 5 pkt.

WYNIKI - LITERATURA FRANCUSKA I FRANCUSKOJĘZYCZNA:

W przypadku motywu literatury francuskiej najwięcej głosów otrzymała propozycja fugareHrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)). Pierwszą "trójkę" uzupełniają jeszcze propozycje Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor)) (zgłoszenie benzmana) oraz Nocny lot (Saint-Exupéry Antoine de) (kandydatka NinyMi).

Tak o zwycięskiej propozycji pisała fugareNie odnajduję wśród przeczytanych książek spełniających wymagania tej kategorii, takiej, która wywarłaby na mnie większe wrażenie. Powieść przygodowa, psychologiczna, a jednocześnie przykład wielkiej literatury - wyraziste postacie, przenikające się wątki i intryga poprowadzona w sposób mistrzowski. Żaden film, ani serial nakręcony na motywach tej powieści nie może się z nią równać.

Końcowa punktacja:

Zgodnie z zapowiedziami, w kolejnym miesiącu motyw wybierze osoba, której propozycja uzyskała najwięcej punktów spośród obu motywów. Temat przewodni na listopad wskaże dla Was fugare.
Użytkownik: idiom1983 19.10.2023 11:14 napisał(a):
Odpowiedź na: Znamy już wyniki... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Obie książki są bardzo dobre i bardzo ważne dla całej światowej literatury. Warto je poznać, gdyż ich najmocniejszą stroną jest moim zdaniem to, że przy całej swojej oryginalności i wyjątkowości, przekazują też one swojemu czytelnikowi wartości prawdziwie uniwersalne, rozumiane przez ludzi z różnych dziejowych epok i różnych światopoglądów na życie i rzeczywistość. I właśnie ten atut czyni z nich obu prawdziwe ponadpokoleniowe klasyki.