Dodany: 14.03.2024 21:39|Autor: Rbit

Czytatnik: Odpryski, wyimki i wprawki

Rbita lektury 2024

KWIECIEŃ
Polska (Michener James Albert) (3,5)
czytatka Najbardziej znana na świecie powieść o Polsce

Alchemia: Zaskakująca moc pomysłów, które pozornie nie mają sensu (Sutherland Rory) (4,5)
Odkąd ekonomia behawioralna stała się modna zalewa nas masa książkowego chłamu w temacie. Na szczęście tym razem trafiłem dobrze. Ciekawie o marketingu behawioralnym, trzeba tylko znieść fascynację autora S. Jobsem

Zaduszki (Modan Rutu) (5,0)
Nieoczywista, wciągająca, świetnie skonstruowana historia. Babcia z wnuczką przylatują z Izraela do Warszawy, aby odzyskać majątek. Na miejscu wszystko okazuje się nie takie, jak można by się spodziewać. Bardzo dobry komiks.

Lord Nevermore (Pleijel Agneta) (4,5)
Splątane losy dwóch nieprzeciętnych ludzi. Artysty i Naukowca, Witkiewicza i Malinowskiego. Z dużą rolą kobiet, które przy nich były. Zaskakująco udana powieść.

Homoseksualność i homoerotyzm w świecie starożytnym (Sawiński Paweł, Wypustek Andrzej) (5,0)
"Antyczni Grecy i Rzymianie nie stosowali współczesnych nam kategorii i nie dzielili ludzi na heteroseksualnych, homoseksualnych czy biseksualnych. Nie zakładali również, że mężczyzna może pożądać wyłącznie kobiet lub wyłącznie mężczyzn".
Bardzo dobre wprowadzenie w temat.

Szatan w Goraju (Singer Isaac Bashevis) (4,0)
Wiwisekcja sekciarskiego szaleństwa. Sabataj Cwi i jego wyznawcy w debiucie noblisty. Niedawno wyszła "Nechemia" Y. Mayera na ten sam temat. Mimo upływu 90 lat Singer lepszy. Jednak obie powieści raczej tylko dla miłośników judaików.

MARZEC

Rzeczy ludzi średniowiecza: W domu (Marciniak-Kajzer Anna) (5,5)
Arcyciekawa praca, dzięki której średniowiecze jawi się jako epoka czysta, kolorowa, z bardzo pomysłowymi ludźmi. Nie wiem, jak tę książkę oceniają archeolodzy, ale dla mnie jako laika rewelacja. Gorąco polecam!

Nechemia (Mayer Yakov Z.) (3,5)
Początkowo sowizdrzalsko-rabiniczna powieść drogi z czasem przeistacza się w symboliczny moralitet kabalistyczno-mesjanistyczny. Przedziwna, judaistyczna, akademicka, wyrafinowana proza. Ostrzegam przed blurbami na okładce, są bardzo mylące.

Amerykańscy bogowie (Gaiman Neil) (4,0)
Pomysł bardzo dobry. Niektóre epizody świetne. Ale jako całość nie trzyma się kupy. Rozwlekła akcja bez ładu i składu, postaci jakieś takie rozmemłane, a ich psychologia niewiarygodna.

Transnaród: Polacy w poszukiwaniu politycznej formy (Sokołowski Jacek) (4,0)
Jedno trzeba autorowi przyznać, ma niesamowicie lekkie pióro oraz zdolność pisania o skomplikowanych mechanizmach w prosty sposób. Z jednej strony to historia III RP w pigułce (ze szczególnym uwzględnieniem środowiska prawniczego), z drugiej próba znalezienia odpowiedzi na to, jakie czynniki determinują polską scenę polityczną. Wciąga, acz trzeba uważać na szczegóły, bo w nich czasami autor popełnia błędy.

Orlęta Lwowskie (Szentiványi Jenő) (4,0)
Tendencyjna literatura romantyczno-patriotyczna. Bez nadmiernego patosu, bez demonizowania Ukraińców. Pokazanie jak w praktyce młodzież rozumiała "dulce et decorum est pro patria mori". Aż dziw, że pisał to Węgier, a nie Polak.

Strefa interesów (Amis Martin) (4,0)
Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca? Bardzo solidne rzemiosło i niebanalne ujęcie tematu, ale brak iskry bożej. Po prostu kolejna z tysięcy książek rozważających, jak zwykli ludzie mogli żyć obok zagłady i to blisko, najbliżej, jak możliwe.

LUTY

Odprawa posłów greckich (Kochanowski Jan) (5,0)
Powtórka po latach w takiej wersji, to czysta przyjemność. Transkrypcja Libery przypomniała fabułę. Dzięki temu mogłem podziwiać staropolski tekst mistrza Jana bez przeszkód w postaci szukania współczesnych odpowiedników słownictwa i fraz.

Białość (Fosse Jon) (3,5)
Forma strumienia świadomości mi nie przeszkadza. Ale w ogóle nie kupuję metafizyczno-filozoficznej metaforyki.

Lagrange: Listy z Ziemi (Vizvary Istvan) (3,5)
Próba napisania polskiej hard SF. Porównania z Wattsem mocno na wyrost. Autor podszedł do sprawy bardzo ambitnie i chyba przecenił swoje możliwości. Pomysły ciekawe, wykonanie co najwyżej przyzwoite.

Nie ponaglaj rzeki (Martin James Conroyd) (4,0)
Romans historyczny amerykańskiego autora z akcją w Polsce lat 1791-1794. Jako romans chyba ok, bo wciąga i czyta się szybko. Historycznie masa błędów. Ale wybaczyć można wiele, bo Polacy to ci dobrzy, a czarnymi charakterami bestialscy Rosjanie i Targowica.

Mgła (Brzezińska Anna (ur. 1971)) (5,0)
Plebejskie opowieści z (pseudo)renesansowych Włoch. Dopracowany wizerunek detali życia codziennego, narracja naśladująca w formie i treści historie zasłyszane przy winie w ławach gospód. Koniec świata czeladników opisany w zdaniach liczących nawet kilkaset słów.

Szerń i Szerer: Zima przed burzą (Kres Feliks W. (właśc. Chmielecki Witold)) (5,0)
Fabuła rozwija się znakomicie, jest jakby wstępem do tomu kończącego sagę. Tomu, który nie zdążył powstać przed śmiercią autora. Wielka szkoda. Dla miłośników cyklu pozycja obowiązkowa.

Opowieść o Królu Pól (Singer Isaac Bashevis) (3,0)
Dla jednych to piękna, historyczna przypowieść noblisty o narodzinach państwa i zasadach rządzących społeczeństwem. Dla innych to pseudohistoryczne zwyrodniałe majaczenia obleśnego starucha. Bliżej mi do tych drugich.

STYCZEŃ

Czy Europa narodziła się w średniowieczu? (Le Goff Jacques) (5,0)
Rok rozpoczynam esejem J. Le Goffa. Uderzyła mnie lekkość pióra, wciągający, przystępny styl. Autor ma niesamowitą umiejętność syntetyzowania i systematyzowania wiedzy. Mamy tu, można rzec, całe średniowiecze w pigułce.

Egipska popkrólowa: Przemiany wizerunku Kleopatry VII, królowej Egiptu, od narracji historycznej po kulturę popularną (Kulpa Karolina Anna) (4,0)
Analiza wizerunku Kleopatry od starożytności do dziś. Literatura, malarstwo, teatr, film, muzyka, gry komputerowe, nawet kosmetyki. Doceniam wysiłek autorki przy szukaniu materiałów. Dużo ciekawostek (np. że kąpiel Kleopatry w mleku po raz pierwszy w kinie została przedstawiona w komedii "Kleopatro, do dzieła!"). Jednak poziom analityczny, jak na doktorat niewysoki.

Protokół Warszawski (Berry Steve) (3,0)
Amerykański thriller sensacyjny. Licha, niewiarygodna intryga (prezydent RP jako TW SB i szantaż obcych służb). Trup ściele się gęsto w szybkiej akcji na Wawelu, wielickiej kopalni, czy na Jasnej Górze. Dużo uproszczonych i stereotypowych nawiązań historycznych.

Ciche wody (Adams P. K. (właśc. Podrazik Patrycja)) (3,0)
Prosty język, nieskomplikowana intryga kryminalna, płaskie postaci, z historii tyle, że występują znane z niej osoby (np. Bona, Dantyszek). Autorka to Polka od wielu lat na emigracji. Pisze po angielsku. Popularyzacja dla niewymagających.

Francuskie zabiegi o koronę polską po śmierci Jana III Sobieskiego (Skrzypietz Aleksandra) (5,0)
Nie interesowałem się zbytnio końcówką XVII w. Dzięki A. Skrzypietz się to zmieni. To praca naukowa, jednak autorka potrafi zaciekawić. Pisze tak, że z pewnością sięgnę po jej inne prace. Sam temat Polignaca, chytrego dyplomaty, który się zakiwał - fascynujący.

Aż do nieba: Tom 1 (Ikeda Riyoko) (4,0)
Aż do nieba: Tom 2 (Ikeda Riyoko) (4,0)
Aż do nieba: Tom 3 (Ikeda Riyoko) (4,0)
Trylogia pod każdym względem historyczna. Pierwsza wydana w Polsce manga (1996-7), coś w rodzaju biografii Ks. Józefa Poniatowskiego. Koszmarek edytorsko-translatorski, poprawność faktograficzna niewielka. Ale ma w sobie "to coś". Ciekawostka, która da się lubić.

Rumowiska (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) (5,0)
Nie potrafię jednoznacznie ocenić. Bezradnie miotam się między skrajnymi odczuciami. Pewne jest, że Szostak lubi bawić się językiem i znaczeniami, jest wnikliwym obserwatorem i filozofem codzienności. Powieść nie każdemu przypadnie do gustu. Ale warto spróbować.

Po śniadaniu (Rylski Eustachy) (5,5)
Siedem esejów. Siedem spotkań czytelnika-pisarza z innymi pisarzami. I to jakich! Rylski nie boi się stanowczych sądów, brawurowych porównań, dosadnych podsumowań. Świetna rzecz, polecam.