Dodany: 05.12.2005 15:09|Autor:

Książka: Pejzaż sentymentalny
Siesicka Krystyna
Notę wprowadził(a): kaasiaa

"Napisałam książkę, której się nie spodziewałam. Znajdziecie w niej dalsze losy bohaterów "Zapałki na zakręcie". A jednak "Pejzaż sentymentalny" jest opowieścią trochę inną niż "Zapałka", której pięć minut powodzenia zaczęło się przecież wiele lat temu. Czas zmienił nie tylko świat wokół Mady i Marcina, ale przede wszystkim zmienił ich samych.

Oczywiście przeczytałam "Zapałkę", kiedy zaczynałam pisać "Pejzaż". I co? I wydawało mi się, że nie ja jestem jej autorką, tylko ktoś inny, bo dziś napisałabym tę książkę inaczej. A więc czas, który minął, zmienił także mnie.

I tu zaczęła się pierwsza trudność, bo skoro zdecydowałam się na powrót do życia Mady i Marcina, sposób napisania tamtej książki już do czegoś zobowiązywał. Nie tylko w treści, ale i w formie. Kłopot był w tym, że tak bardzo chciało się chociaż trochę od tego zobowiązania uciec. No i jest tak jak jest.

Często wydaje mi się, że "Pejzaż sentymentalny" to książka, którą zamówiłyście sobie u mnie w czasie naszych przelotnych spotkań i rozmów, uporczywie pytając: I co z nimi było dalej?

Oto co z nimi było dalej".

Krystyna Siesicka

[Akapit Press, 1999]